Ponedeljek,
8. 9. 2008,
15.56

Osveženo pred

9 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 8. 9. 2008, 15.56

9 let, 6 mesecev

Erjavec: Pogodbe nisem nikoli pokazal predsedniku vlade

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Minister za obrambo Karl Erjavec je zanikal, da je predsedniku vlade Janezu Janši na sestanku, ki ga je imel z njim decembra 2006, pokazal pogodbo o nakupu patrij.

Tako se je sicer v soboto glasil naslov intervjuja z Erjavcem v časniku Delo. Minister trdi, da takšen naslov intervjuja ni resničen Kot je povedal Erjavec, takšen naslov intervjuja ni resničen. Po njegovih besedah mu je novinar povedal, da je dal sam drugačen naslov, da pa so ga pozneje uredniki spremenili. Erjavec je še dodal, da si ne predstavlja, da o tako pomembnem nakupu, kot je bil nakup oklepnikov, ne bi obvestil predsednika vlade.

Minister je predsednika vlade le seznanil s končanim postopkom

Kot je znano, je časnik Delo v svoji sobotni izdaji objavil intervju z ministrom Erjavcem z naslovom: Erjavec pogodbo s Patrio pred podpisom pokazal Janši. Proti naslovu je že v soboto protestiralo ministrstvo za obrambo, ki je v izjavi za javnost zapisalo, da je naslov zavajajoč in da potvarja ministrove izjave. Erjavec je v pogovoru, kot so zapisali, povsem jasno povedal, da je predsednika vlade Janeza Janšo po končanih pogajanjih oziroma pred podpisom pogodbe seznanil z nameravanim podpisom pogodbe: "To pomeni, da je minister Erjavec predsednika vlade le seznanil s končanim postopkom naročila oklepnikov 8x8 za potrebe Slovenske vojske in ga obvestil, da bo podpisal pogodbo z izbranim ponudnikom."

Minister Erjavec za Delo: Na valukih nova sistemska napaka, tokrat na zavorah

Je pa obrambni minister Karl Erjavec v zvezi s poslom glede osemkolesnikov v pogovoru za današnje Delo ponovil, da ga je direktor Viator&Vektorja Zdenko Pavček obiskal, preden je podpisal sklep o izbiri. "Poskusil je vplivati name, češ da imajo oni najboljšo ponudbo in da bo njihovo vozilo zagotovo pravočasno predstavljeno," pravi Erjavec.

Pavček grozil, da bo Erjavec "doživel kalvarijo" In prišel je takrat, ko so na gospodarskem razstavišču predstavili svoj prototip, dodaja Erjavec. Kot navaja, mu je Pavček rekel, da če ne bo spremenil sklepov o izbiri in se začel pogajati z obema, se pravi tudi s Sistemsko tehniko, "bo doživel kalvarijo". Na vprašanje Dela o magnetogramu tega srečanja pa Erjavec odgovarja, da pogovorov ne snemajo.

"Tam sem videl le proizvodnjo valukov, torej šestkolesnikov"

Minister zanika, da bi videl proizvodni proces krpana in da bi lagal, ko govori, da je bil oklepnik Sistemske tehnike zgolj na risalni deski. "Tam sem videl le proizvodnjo valukov, torej šestkolesnikov. In kar sem videl, ni bilo primerljivo s proizvodnjo, ki sem jo videl v novi tovarni v Šoštanju." (v njej nastajajo 'slovenske' patrije, op. p.).

Erjavec ob tem pravi, da so ga v proizvodnjo Sistemske tehnike (ST) venomer vabili in da so pričakovali, da bo posel z osemkolesniki njihov. Zato jim je vsakič posebej povedal, da bo razpis in da bo posel dobil tisti, ki bo dal ugodnejšo ponudbo.

Pavček je bil prepričan, da ima posel zagotovljen

Glede na to, da je ST ves čas sodelovala z vojsko - od modernizacije tankov do valukov - se je Pavčku to, da ne bi bilo razpisa, zdelo povsem normalno. Prepričan je bil, da ima posel zagotovljen, ocenjuje Erjavec.

Pojasnjuje še, da ga je pri obiskovanjih proizvodnje ST motilo, da so mu zmeraj zagotavljali, da projekt osemkolesnikov ni nobena zapletena stvar, da bodo pač valuku dodali dodatno os in za 1,73 metra podaljšali vozilo.

"Zaradi obremenitev so pokali oklepi" "Zaskrbljen sem bil tudi zaradi tega, ker sem vedel, kakšne težave smo imeli z valuki. To so namreč modeli iz osemdesetih let, ki še nimajo ločenega podvozja od 'školjke', na katero so obešena kolesa. In zaradi obremenitev so pokali oklepi," pravi minister. Kot je povedal, so privarili dodatno jekleno ploščo, ki zaradi teže spreminja lastnosti in karakteristike vozil. Ne dolgo nazaj pa so po njegovih besedah na valukih priznali novo sistemsko napako - na zavorah.

Aneksi k pogodbi za valuke večinoma podpisani zaradi tehničnih napak

Erjavec še pojasnjuje, da so bili aneksi k pogodbi za valuke večinoma podpisani zaradi tehničnih napak in odprav pomanjkljivosti, kar je osnovno pogodbo podražilo za 30 odstotkov. "Si predstavljate, kako bi bilo, če bi pri pogodbi, ki smo jo sklenili za 8x8, podpisali 24 aneksov in za 30 odstotkov povišali ceno," se ob tem sprašuje minister.

Ali obstaja med zneskoma povezava? Sicer pa Delo danes navaja vodjo kabineta obrambnega ministra Franca Stanonika, da 19,5 milijona evrov, za kolikor je ministrstvo prekoračilo proračunsko obljubljeno vsoto za osemkolesnike, "ne moremo povezovati z vsoto domnevnih podkupnin". Teh je bilo po navedbah oddaje Resnica o Patrii za 21 milijonov evrov.