Aleksander Kolednik

Sreda,
26. 9. 2012,
21.57

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 26. 9. 2012, 21.57

9 let

DZ razrešil nadzornike RTV Slovenija

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"Če en organ nekoga imenuje, ga lahko isti organ tudi razreši," trdijo v SDS, v PS in SD pa so prepričani, da je razrešitev nadzornikov RTV nezakonita.

DZ je sprejel sklep o razrešitvi petih članov Nadzornega sveta RTV Slovenija. Razrešeni so bili Lenart Šetinc, predsednik nadzornega sveta, imenovan na predlog SD, Miha Klun, imenovan na predlog SDS, Marko Laznik, imenovan na predlog SD, Amalija Lukner, imenovana na predlog Zaresa in Maruša Tratnjek, ki je nadzornica postala na predlog LDS.

SD: Virant, umakni razrešitev z dnevnega reda ali pa odstopi V SD so predsednika DZ Gregorja Viranta pozvali, naj na podlagi mnenja zakonodajno-pravne službe DZ, da za razrešitev nadzornikov ni pravne podlage, to točko umakne iz dnevnega reda ali pa odstopi s položaja. "Pozivam vas, da zagotovite zakonito delovanje DZ," je dejal Janko Veber. Virant jim je odgovoril, da bi z umikom točke uzurpiral svoje pristojnosti, zato tega ne sme storiti. "Nimam podlage, da točke ne bi uvrstil na sejo DZ," je poudaril.

Tudi Jani Möderndorfer (PS) je enako kot Veber poudaril, da je razrešitev nadzornikov nezakonita. "Ne bomo sodelovali pri tem medijskem masakru, ki ga počne ta koalicija s to vlado na vseh področjih medijev," je pojasnil. Ker Virant te točke dnevnega reda ni umaknil, so v PS glasovanje o razrešitvi obstruirali.

"Nadzorni svet spremenil statut, da bi se znebili Urbanije" Jože Tanko (SDS) je povedal, da poslovanje RTV ni zgledno. Računsko sodišče je po njegovih besedah na RTV ugotovilo kar za 21 milijonov evrov finančnih nepravilnosti. Kot pravi, je takšno poslovanje omogočal tudi nadzorni svet, zato bi moral odstopiti sam, ker pa tega ni storil, je DZ dolžen ukrepati in jih razrešiti. "Jasno je, da če en organ nekoga lahko imenuje, ga lahko isti organ tudi razreši. Različna pravna mnenja prilagajati svojemu okusu ni najbolj pošteno in korektno," je dodal Ivan Grill (SDS).

"Nadzorni svet, ki ga vodi Lenart Šetinc, ta je mimogrede član SD, je januarja spremenil statut javnega zavoda in reorganiziral MMC, ki ga je takrat vodil Uroš Urbanija. Ves čas so na MMC beležili rast obiskanosti in rast oglaševalskih prihodkov, ampak seveda je bilo treba najti nek način, da bi se dobrega urednika, ki pač ne piše najlepše o tedanji vladi oziroma o sedanji opoziciji, znebili, zato so spremenili statut in pripeljali MMC do tega, da ima bistveno manjše število uporabnikov in prikazov strani in je s tretjega mesta med portali padel že na peto mesto, do konca leta pa bo verjetno še nižje," je o dogajanju na RTV povedala Alenka Jeraj.