Poslanske skupine so se večinoma pozitivno opredelile do predloga novele zakona o zavarovalništvu, s katero vlada predlaga prenos evropske direktive v slovenski pravni red.
V SLS so napovedali dopolnila v zvezi z zavarovalnimi posredniki, zaradi katerih so zavarovalnice po besedah Radovana Žerjava prisiljene zviševati premije.
V SLS ne vidijo razlogov proti sprejetju novele
V poslanski skupini SLS ne vidijo razlogov, da predlagane novele zakona ne bi podprli, je dejal Žerjav, hkrati pa opozoril na družbe za zavarovalno posredovanje, ki so se pri nas v nasprotju z drugimi državami osredotočile le na nalogo posrednika med zavarovalnico in zavarovancem. Ob tem, ko pogosto dobijo posle preko različnih zvez in poznanstev, celo političnih, pa z veljavno zakonodajo, ko je plačnik provizije zavarovalnica, vse bolj obvladujejo zavarovalniški trg, je opozoril.
Zavarovalni posredniki težijo k zvišvanju provizij
Zavarovalni posredniki izkoriščajo položaj in težijo k zviševanju provizij, zavarovalnice pa so v prizadevanjih po ohranjanju oz. večanju tržnega deleža te vedno višje provizije pripravljene plačevati. Na koncu se to odrazi v višjih premijah, je opozoril Žerjav ter napovedal, da v SLS v tej smeri pripravljajo dopolnila k predlogu novele zakona.
Vložitev dopolnil v zvezi z zavarovalnimi posredniki je napovedal tudi Marjan Bezjak (SDS), ki ne more razumeti, da lahko ponujajo nižjo ceno zavarovanja kot pa same zavarovalnice. Opozoril je še na zdravstveno zavarovalnico Vzajemna, iz katere po njegovih besedah nepregledno odteka denar določenim posameznikom, državljanom pa nikakor ne.
Tudi v SDS zakonski osnutek podpirajo
V SDS zakonski osnutek podpirajo. Rado Likar (SDS) je ob tem izpostavil določbe glede načina presoje primernosti bodočega kupca deleža zavarovalnice. Eno od meril je tudi ugled bodočega kvalificiranega imetnika, je povedal ter vprašal, kako se bo to ocenjevalo in kakšna bodo merila za ocenjevanje ugleda.
Barovič kritičen do uvedbe enotirnega sistema upravljanja
Bogdan Barovič (SNS) je bil kritičen do možnosti uvedbe enotirnega sistema upravljanja v zavarovalnicah. Medtem ko je vlada napovedala omejitev izplačil članom uprav in nadzornih svetov, pa se bodo zavarovalnice odločile za enotirni sistem upravljanja, je posvaril. Ker zakonodaja omogoča, da se izvršni direktorji izločijo iz upravnih odborov, zanje prepoved delitve dobičkov ne bo veljala in si jih bodo spet delili.
Barovič, ki bo glasoval, da predlog novele zaklona ni primeren za nadaljnjo obravnavo, je opozoril še na določbo, po kateri mora le eden od izvršnih direktorjev znati slovenski jezik. "Ali to pomeni, da smo zavarovalnice pravzaprav že prodali," je vprašal.
Gumzar iz LDS pozdravlja enotirni sistem upravljanja
Nasprotno je Milan Gumzar (LDS) možnost enotirnega sistema upravljanja v zavarovalnicah pozdravil in menil, da sta takšno upravljanje in nadzor, predvsem v večjih zavarovalnih družbah, učinkovitejša od dvotirnega sistema upravljanja.
Trofenik (Zares) pozdravil poenotenje nekaterih postopkov
Vili Trofenik (Zares) je pozdravil poenotenje meril in postopkov pridobitve oz. povečanje kvalificiranega deleža v zavarovalnicah kot dodatni ukrep za zmanjšanje administrativnih ovir. Predlog novele zakona je podprl tudi Vili Rezman (DeSUS) in menil, da je mogoče od njene uveljavitve pričakovati boljše možnosti za razvoj zavarovalnic in hkrati tudi boljše možnosti za uporabnike njihovih storitev.
Matevž Frangež (SD) pa je predlagane spremembe zakona označil za prispevek k večji varnosti zavarovancev, boljši obrambi zavarovalnic pri prevzemih ter večji kredibilnosti in boljši kakovosti morebitnih prevzemov. Postopki za odločitev o ustreznosti za pridobitev ali povečanje kvalificiranega deleža so jasni, pregledni in časovno natančno omejeni, je dodal.