Kmalu bo minilo leto dni, odkar Zavod IPF zbira nadomestila za privatno in drugo lastno reproduciranje avtorsko zaščitenih del.
Doslej so zbrali skoraj 650.000 evrov, kljub temu pa ocenjujejo, da je uredba, ki določa višino nadomestil, pomanjkljiva. Temu je na današnji novinarski konferenci pritrdila tudi nasprotna stran, ki je zavezana k plačilu.
Od 260 potencialnih zavezancev jih nadomestila plačuje le 47
Nova vladna uredba, ki po zakonu o avtorski in sorodnih pravicah določa višino nadomestil za privatno in drugo lastno reproduciranje, je stopila v veljavo oktobra 2006, Zavod za uveljavljanje pravic izvajalcev in proizvajalcev fonogramov Slovenije (IPF) je sredstva začel zbirati 1. januarja letos. "Odkril" je 260 potencialnih zavezancev za plačilo, a le 47 jih nadomestila dejansko plačuje, je povedal Sašo Fajon, ki v zavodu IPF vodi izvajanje uredbe.
Nadomestila se po Fajonovih besedah plačujejo pri prvi prodaji ali uvozu. Konkretno to pomeni, da vsaka naprava in nosilec v svoji končni ceni za potrošnika vključujeta tudi omenjeno nadomestilo; na primer ob nakupu kasetofona je ta znesek pol evra.
Zavod IPF je doslej zbral 647.625 evrov
Zavod IPF je doslej zbral 647.625 evrov nadomestil, pri čemer bo deset odstotkov zadržal za administrativne stroške, ostalo bo razdelil med kolektivne organizacije. Vendar tega še ni storil, ker se te organizacije še niso uskladile glede deležev na posameznih napravah in nosilcih.
Te organizacije so zavod IPF, Združenje skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije (SAZAS), Združenje avtorjev Slovenije (ZAMP) ter Slovenska avtorska in založniška organizacija za pravice reproduciranja (SAZOR).
Filmski producenti, avtorji in izvajalci nimajo svoje krovne organizacije
Težava je tudi v tem, da filmski producenti, avtorji in izvajalci še nimajo svoje krovne organizacije in ne morejo sodelovati pri pogajanjih, je povedal Fajon. To vrzel naj bi v kratkem zapolnil Zavod avtorjev, izvajalcev in producentov avdiovizualnih del Slovenije (AIPA).
"Uredba je pomanjkljiva"
Sicer pa tako upravičenci do nadomestil kot zavezanci za plačilo ugotavljajo, da je uredba pomanjkljiva. Prvim se zdijo najbolj problematični nosilci CD, DVD, spominska kartica in USB ključ, ki so najbolj razširjeni, nadomestila pri njih pa so najnižja.
Fajon: Uredbo bi bilo treba sprotno posodabljati
Po Fajonovem mnenju bi bilo treba uredbo sprotno posodabljati glede na razvoj tehnologije, vključevala bi lahko tudi popuste za zavezance, ki pravočasno in v celoti izpolnjujejo vse obveznosti, za enak položaj zavezancev na trgu pa bi bilo treba zagotoviti učinkovit nadzor.
Jeraj: Zneski niso sorazmerni v primerjavi z evropskimi rešitvami
Da bi bilo predpis treba spremeniti, se je strinjal tudi Andrej Jeraj iz trgovinske zbornice. Zneski po njegovih besedah niso sorazmerni v primerjavi z evropskimi rešitvami, obstaja kup pomanjkljivosti, ki se neposredno dotikajo proste omejitve blaga na tržiščih EU, zavezanci pa se srečujejo tudi s povsem praktičnimi problemi, saj uredba ne predvideva na primer reeksporta blaga.