Četrtek,
6. 11. 2014,
7.01

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 11. 2014, 7.01

9 let, 2 meseca

Drava že poplavlja. Kaj bo prinesla noč? (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Tudi noč na petek bo deževna, vmes pa so možne nevihte in močnejši nalivi, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso).

Zapisali so, da lahko Drava v petek poplavi izpostavljena območja in posamezne objekte na območju med Mariborom in hrvaško mejo. Drava sicer trenutno poplavlja na izpostavljenih mestih ter zajezuje odtok reke Meže. V zadnjih 24 urah padlo do okoli 150 litrov dežja na kvadratni meter Po podatkih Arsa je v zadnjih 24 urah v zgornjem Posočju lokalno padlo do okoli 150 litrov dežja na kvadratni meter, drugod v zahodni Sloveniji z izjemo Slovenske Istre pa večinoma od 50 do 130 litrov dežja na kvadratni meter.

Vremensko dogajanje bo po informacijah agencije še naprej posebej intenzivno v Kvarnerju, kjer bodo pogosto nastajale nevihte, južni višinski vetrovi pa bodo močne padavine nosili proti osrednji in delu vzhodne Slovenije. Deževje se bo predvidoma nadaljevalo do sobote zvečer, v soboto popoldne pa bodo padavine slabele. Meja sneženja bo v petek še na okoli 2400 metrih, v soboto se bo spustila do okoli 1500 metrov.

Več dežja v zahodni in osrednji Sloveniji Na agenciji so zapisali, da bo več dežja v zahodni in osrednji Sloveniji, predvidena količina padavin od četrtka zvečer do sobote opoldne je še dodatnih 100 do 150 litrov dežja na kvadratni meter. Na vzhodu bo padavin manj.

Arso ob tem priporoča previdnost in redno spremljanje meteoroloških in hidroloških napovedi in opozoril in opozarja tudi na pretok reke Drave. Ta ima na vtoku v Slovenijo pretok okrog 1300 kubičnih metrov na sekundo, ki bo do jutra ustaljen. Trenutno poplavlja na izpostavljenih mestih, poleg tega pa zajezuje tudi odtok reke Meže, ki je zaradi tega začela poplavljati ob strugi.

Na agenciji opozarjajo, da je za petek predviden povečan pretok Drave iz Avstrije med 1800 in 2000 kubičnimi metri na sekundo. Ob tem lahko poplavi izpostavljena območja in posamezne objekte na območju med Mariborom in hrvaško mejo, so zapisali na Arso.

Opozorilni pretok presegli Sava Bohinjka in Višnjica Po njihovih informacijah sta opozorilni pretok presegli Sava Bohinjka, ki ima ustaljen pretok in Višnjica, ki še narašča. Ob nadaljnjem deževju z možnimi močnejšimi lokalnimi nalivi lahko danes ponoči še narastejo manjše reke in zaledne vode na območjih zahodne, osrednje in severne Slovenije, zlasti reke s povirji v Kamniško-Savinjskih Alpah, na Koroškem, v Zasavju, Posavju ter na Notranjskem in Dolenjskem. Visokovodne razmere po državi se bodo nadaljevale tudi v petek in soboto.

Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje se v Renčah trenutno ukvarjajo z izlivanjem potoka, v Novi gorici s poplavljenim cestiščem na Ajševici, v Šempetru pa s črpanjem meteorne vode iz enostanovanjske hiše in z izvlekom osebnega vozila, ki je obtičalo v narasli vodi na Bazari.

Na Hrušici so gasilci z vrečami peska preusmerili hudournik Na Hrušici so jeseniški gasilci z vrečami peska preusmerili hudournik, ki je ogrožal stanovanjsko hišo, v naselju Babna Polica v Loški dolini pa so z vrečami naredili pregrado in preusmerili vodo.

Gasilci so med drugim posredovali tudi na Ravnah na Koroškem, v Mengšu, Domžalah, Velenju, Ljubljani, Kamniku in V Dravogradu.

Tudi gladina morja bo ob večerni in jutranji plimi povišana. Ob tem lahko morje na mareografski postaji Koper preseže višino 300 centimetrov in poplavi nižje dele obale, so še dodali na Arsu.

Padavine povzročile kar nekaj težav Padavine so danes povzročile kar nekaj težav. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je v Dravogradu poplavljena cesta na Meži, v Kamniku je meteorna voda vdrla v garažo na Streliški ulici, na Koroški cesti na Muti pa je ogrožala stanovanjski in gospodarski objekt. Poplavilo je tudi cesto v naselju Polena v občini Mežica, o težavah pa poročajo tudi iz Preddvora. Tam na območju Spodnje Bele voda pronica v klet, v kanalu za ribogojnico so se zagozdile skale, na zapornici na jezeri pa močno bobni.

Gasilci so med drugim posredovali tudi na Ravnah na Koroškem, v Mengšu, Domžalah, Velenju in Ljubljani. V Dravogradu so začeli deliti protipoplavne vreče, zaradi povečanja pretoka Drave pa se je aktiviral štab dravograjske civilne zaščite.

Pretoki rek na območju severozahodne in osrednje Slovenije so čez noč narasli do velikih pretokov, posamezne manjše reke so za krajši čas presegle opozorilne vrednosti in poplavile v manjšem obsegu. Na teh območjih se trenutno razmere umirjajo. Reka Sava bo danes dopoldne v Zasavju poplavila v majhnem obsegu na izpostavljenih mestih.

V pripravljenosti okoli 60 tisoč pripadnikov civilne zaščite Zaradi napovedanih obilnih padavin je v pripravljenosti okoli 60 tisoč pripadnikov civilne zaščite, na pomoč lahko v primeru hujših poplav priskoči tudi Slovenska vojska. Mestna občina Ljubljana (MOL) je zaradi pričakovanega deževja in nevarnosti poplav zaenkrat razdelila 800 tisoč vreč. Ponoči so imeli gasilci največ dela s prečrpavanjem meteorne vode iz kleti.

Hidrolog Janez Polajnar je pojasnil, da bo tokrat v primerjavi z oktobrskimi poplavami, ko je glavnina padavin padla v 4, 5 urah, sicer padla večja količina dežja, vendar bo razporejena na več dni. Dodal je, da jih skrbi predvsem zato, ker "je letošnje leto zelo mokro, zato vodotoki hitreje odreagirajo na padavine".