Gašper Lubej

Petek,
10. 9. 2010,
16.42

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 10. 9. 2010, 16.42

9 let

Dobrodelnost slovenskih milijonarjev na psu

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Petnajst slovenskih milijonarjev smo vprašali, koliko so darovali v letu 2009. Odgovoril nam je le lastnik Diners Cluba Slovenija Tomaž Lovše, ki je iz osebnega premoženja daroval 41 tisoč evrov.

K temu, da preverimo dobrodelnost milijonarjev z lestvice najbogatejših Slovencev revije Manager, sta nas spodbudila Bill Gates in Warren Buffett, ki sta v začetku avgusta sporočila, da bo na njuno pobudo 40 ameriških milijarderjev v dobrodelne namene podarilo polovico svojega premoženja.

Od petnajstih le trije odzivi, a brez podatkov Zato smo 5. avgusta 15 slovenskih milijonarjev vprašali, koliko svojega osebnega premoženja so darovali v letu 2009, komu so darovali in ali nameravajo del svojega premoženja darovati z oporoko. Od 15 naslovnikov so se odzvali le v "štabih" Igorja Laha (drugi na Managerjevi lestvici, v letu 2009 je bilo njegovo premoženje vredno 241 milijonov evrov), Jurija Krča (peto mesto, 88 milijonov evrov) in Jožeta Anderliča (deseto mesto, 56 milijonov evrov). Sporočili so, da je čas dopustov in da zato ne morejo odgovoriti. Po izmenjavi še nekaj elektronskih sporočil, da bomo počakali, da se gospodje vrnejo z dopusta, pa vse tiho je bilo.

Nobenega odgovora nismo dobili od najbogatejšega Slovenca Mirka Tuša, ki je bil v letu 2009 "težak" 341 milijonov evrov, Darka Horvata (tretje mesto, 112 milijonov evrov), Darija in Vesne Južna (četrto mesto, 88 milijonov evrov), Hetema Ramadanija (sedmo mesto, 68 milijonov evrov), Petre in Gabrijela Rejca (sedmo mesto, 68 milijonov evrov), Joca Pečečnika (deveto mesto, 65 milijonov evrov), Ivana Zidarja (11. mesto, 52 milijonov evrov), Stanka Polaniča (12. mesto, 52 milijonov evrov), Bahtijarja Bajrovića (13. mesto, 51 milijonov evrov), Vitomirja in Mirande Počkaj (14. mesto, 50 milijonov evrov), Tomaža Ročnika (15. mesto, 44 milijonov evrov).

Svetla izjema je Tomaž Lovše Tomaž Lovše (šesto mesto, 74 milijonov evrov) je v letu 2009 daroval pet tisoč evrov za fundacijo za pomoč socialno ogroženim Rdeča žoga. V okviru projekta pomoči otrokom iz Palestine je zakupil letalo prevoznika Adria Airways za prevoz otrok iz Palestine v Slovenijo. Strošek zakupa je bil 36 tisoč evrov.

Diners Club Slovenija je leta 2009 Unicefu daroval 20 tisoč evrov, 10 tisoč evrov za nakup gasilske opreme za izbrana gasilska društva, dva tisoč evrov za nakup 1.365 drevesnih sadik, zasajenih na območju Kamnika po hudi ujmi, in 20 tisoč evrov za božično-novoletne počitnice več kot sto otrok iz socialno ogroženih družin.

Na vprašanje o darovanju z oporoko pa nam je Lovše sporočil, da o tem še ne razmišlja, ker je na višku svoje življenjske moči.

Danes bomo slovenskim milijonarjem znova poslali prošnje za odgovore na vprašanja. Poročilo o tem, kako so se odzvali, boste lahko brali prihodnji teden.