Torek, 6. 7. 2010, 15.10
8 let, 8 mesecev
Do zločincev prek interneta
"Verjetneje je, da je takšnega ubežnika lažje prepoznati na socialni mreži, kot je denimo Facebook, ali prek spletne klepetalnice kot pa med sprehodom po ulici. Ne glede na način prepoznave ubežnika prebivalce prosimo, da informacijo sporočijo naprej," pravi koordinator operacije Infra-Red pri mednarodni policijski agenciji Interpol Martin Cox, pomočnik direktorja Interpolove službe pri iskanju ubežnikov. Prepričan je tudi, da okoreli kriminalci verjamejo, da se jim je uspelo izmuzniti, a ta akcija dokazuje, da varnostni organi s pregonom nadaljujejo.
Operacijo so sprožili 3. maja letos, posebno pozornost pa posvečajo 26 ubežnikom, katerih imena in fotografije lahko najdete na spletni strani slovenske policije. Med njimi je tudi ena ženska. Akcija je usmerjena v iskanje 450 zločincev, za katere je 29 držav razpisalo tiralice. Med temi državami so Albanija, Avstrija, Črna gora, Avstralija, Belgija, Brazilija, Bangladeš, Belorusija, Kanada, Češka republika, JAR, Danska, Estonija, Finska, Nemčija, Madžarska, Grčija, Irska, Litva, Nizozemska, Oman, Poljska, Romunija, Španija, Švedska, Švica, Združeno kraljestvo, Ukrajina in ZDA.
"Operacija je uspešna v smislu prepoznavanja lokacij in odvzema prostosti številnim pobeglim osebam, zdaj pa preiskujemo tiste, glede katerih nimamo podatkov o prebivališču," še pojasnjuje Cox. Med ključnimi aretiranci sta nekdanja kolumbijska manekenka Angie Sanclamente Valencia, ki jo je iskala Argentina in jo 26. maja tudi priprla, ter Mouamba Munanga iz DR Kongo, ki sta ga iskali Francija in Bahrain. V Južnoafriški republiki so ga aretirali 16. junija.