Sreda,
29. 6. 2011,
11.27

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 29. 6. 2011, 11.27

9 let, 1 mesec

Dnevnikovi novinarji s transparenti nad neurejene razmere

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Skupina novinarjev Dnevnika je na protestu pred to medijsko hišo izrazila nezadovoljstvo zaradi neurejenih razmer. Dnevnik je že 500 dni brez odgovornega urednika s polnimi pooblastili.

"Opozorilni shod smo organizirali, ker želimo, da ima Dnevnik urednika s polnim mandatom, ker pogajanja o hišni kolektivni pogodbi vodijo v krčenje pravic novinarjev in ker uprava reže prejemke honorarnih sodelavcev," je za SiOL povedal podpredsednik aktiva novinarjev Dnevnika Primož Cirman.

Ni šlo za stavko, ampak za opozorilni shod Poudaril je, da pri protestu ni šlo za stavko, ampak za opozorilni shod, nadaljnji koraki novinarjev Dnevnika pa bodo odvisni od tega, kakšne rešitve bo ponudilo vodstvo podjetja.

Nova "rezanja" finančnih sredstev za delo? Cirman je na shodu, ki se ga je udeležilo približno 50 novinarjev, ki so bili opremljeni s transparenti, med drugim povedal, da uprava Dnevnika kljub večkratnim pozivom novinarjev ni našla imena za položaj odgovornega urednika. "Ob dodatnem rezanju finančnih sredstev za novinarsko delo so odločitve uprave in življenje z danes na jutri povzročile tako rekoč permanentno negotovost in stihijo pri urednikovanju v posameznih redakcijah," je dejal Cirman.

Neskončna dogovarjanja med lastnikom in upravo Slednje onemogoča vsakršne resne razprave o tem, kako bo Dnevnik odgovoril na izzive na medijskem trgu. "Petsto dni smo bili tiho, a zdaj želimo, da se nas sliši. Ne pristajamo na to, da bomo talci odločitev ljudi z vrha hiše ali izven nje. Ne pristajamo na to, da pri odločanju o ključnih vprašanjih v hiši nimamo nobene besede. Ne pristajamo na to, da je upoštevanje volje večine zaposlenih odvisno od nočnega SMS-sporočila. Ne pristajamo na to, da je prihodnost Dnevnika negotova zaradi neskončnih dogovarjanj med lastnikom in upravo."

Več dela za manj plačila Cirman je dodal, da ne bodo več pristajali na to, da delajo vedno več, obenem pa se v imenu varčevanja v podjetju, ki ima daleč največji dobiček na zaposlenega v panogi, iz leto v leto krčijo pravice v kolektivni pogodbi, krčijo stimulacije in režejo honorarji.

"Ne pristajamo na razvrednotenje novinarskega dela" "Ne pristajamo na razvrednotenje novinarskega dela. Ne pristajamo na to, da so nam namenili usodo tekstilne, usnjarske ali živilske industrije. Ne pristajamo na to, da nam jemljejo dostojanstvo s tem, ko nam v boju za naše pravice govorijo, da želimo Dnevniku škodovati," je še dejal Cirman.

Pavlin: Zaposleni imajo visoko socialno varnost Predsednik uprave Dnevnika Branko Pavlin je na očitke, da novinarji nimajo besede pri odločanju, povedal, da to odločno zavrača, saj so novinarji Dnevnika samostojni in neodvisni. Predsednik uprave tudi zavrača očitke, da družba krči pravice zaposlenim, saj imajo "visoko socialno varnost".

Ali koga moti neodvisen Dnevnik? Po njegovih besedah družba v celoti izpolnjujejo vse obveznosti iz kolektivne pogodbe. Novinarji namreč redno dobivajo stimulacijo, plačujejo pa tudi vse honorarje. Kot je dodal, jim nobena pravica iz kolektivne pogodbe ni bila vzeta. Ob tem se Pavlin sprašuje, "kaj če te trditve prihajajo od zunaj, da bi se razmere na Dnevniku destabilizirale, ker nekoga neodvisen Dnevnik moti".

Trudijo se, da bi dobili novega urednika Glede imenovanja odgovornega urednika pa je Pavlin pojasnil, da se uprava trudi, da bi ga čim prej dobili. Do imenovanja po njegovih pojasnilih še ni prišlo bodisi, ker se niso javili ustrezni kandidati bodisi zato, ker so nekateri kandidaturo umaknili. Jeseni bo razpis ponovljen, zato Pavlin verjame, da bo Dnevnik dobil najboljšega odgovornega urednika.

"Položaj medijske panoge v veliki krizi" Pavlin je za SiOL dodal, da je položaj medijske panoge res v veliki krizi zaradi padanja naklad in manjšega obsega oglaševanja, da pa je med mediji Dnevnik "ena od redkih izjem". Zagotovil je, da imajo novinarji Dnevnika nadpovprečne plače in veliko socialno varnost zaradi dobrega poslovanja družbe. Glede navedb o nižanju honorarjev pa je Pavlin zatrdil, da so se v letu in pol zvišali za 20 odstotkov. Enako velja za stimulacije, glede katerih je dejal, da je "Dnevnik ena od redkih medijskih hiš, kjer kakovostni novinarji prejemajo stimulacije".