Ponedeljek,
28. 1. 2013,
13.01

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 1. 2013, 13.01

9 let

Demokraciji zapirajo usta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Politiki naj dvignejo roke od nekaterih predlogov, ki so neposredno sovražno nastrojeni proti nekaterim demokratičnim institutom, v tem primeru referendumu.

Tako je med drugim zahteval predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič na skupni novinarski konferenci s Konfederacijo sindikatov javnega sektorja (KSJS) z naslovom Demokraciji zapirajo usta.

Omenjeno novinarsko konferenco so sklicali pred deseto sejo državnega zbora, na kateri bodo poslanke in poslanci med drugim obravnavali tudi predlog za začetek postopka za spremembo ustave ter predlog sprememb zakona o referendumu in ljudski iniciativi.

Gre za vprašanje jutrišnje podobe države in demokracije "To je za sindikate izjemno pomembno vprašanje, saj gre za vprašanje jutrišnje podobe naše države in demokracije, kakor tudi vprašanje, kaj želijo politiki s temi spremembami doseči," je dejal Semolič, ki meni, da želijo v prvi vrsti postavljati nove ovire, da bi bilo referendumov čim manj. Pri tem po njegovih besedah ni mogoče spregledati, da so od 20 referendumov, kolikor smo jih imeli do zdaj, večino predlagali ravno politiki oziroma politične stranke.

Prepričan je, da gre za poskus zmanjšanja vloge neposredne demokracije, in to ravno v času krize, "ko bi moral z več demokracije reševati izjemno velike probleme".

Semolič je tudi poudaril, da niso proti vsem predlogom, temveč le tistim, ki omejujejo vsebino vsebine in z novimi pravili otežujejo razpis referenduma. "Smo proti temu, da se postavljajo kriteriji, po katerih praktično ne bomo mogli izpeljati nobenega referenduma s področja, ki se dotika javnih financ. Čeprav so v to problematiko vpete vse socialne pravice, zdravstvo, pokojninski sistem in tako dalje."

Po njegovem mnenju je žalostno, da se politiki v teh kriznih časih trudijo iskati dvotretjinsko večino pri vprašanjih, ki so uperjena proti ljudem. "Neprimerno koristneje bi jo bilo iskati pri vprašanjih, kaj storiti, da bi ustvarjali pogoje za nova delovna mesta, ali krepitve socialne države, saj ta ni sovražnik gospodarskega razvoja."

Politična elita je ugotovila, da ljudstvo ni več vodljivo Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je izpostavil, da poskus manjšanja možnosti ljudstva, da bi se izrekalo o ključnih vprašanjih, počnemo v državi, ki je tako rekoč utemeljena na referendumu.

"Očitno je politična elita ugotovila, da ljudstvo ni več vodljivo in ne reagira tako, kot od njega pričakujejo na poti v svetlo prihodnost, zato prihaja do omenjenih sprememb." Te imajo po njegovih besedah presenetljivo podporo, saj gredo tudi na predvsem levo stran parlamentarnega prostora. Sekretar ZSSS-ja Milan Utroša je izpostavil zlasti predlagano novelo zakona o referendumu in ljudski iniciativi, ki bi zaostrila pogoje za začetek postopka za razpis referenduma. Poudaril je, da je tehnično praktično nemogoče v sedmih dneh oziroma petih delovnih dneh zbrati pet tisoč overjenih podpisov,potrebnih za legitimnost vloge za razpis referenduma.

Spomnil je tudi, da je ustavna komisija DZ-ja sprejela stališče, da je za veljavnost referenduma potrebno, da zakon zavrne najmanj 25 odstotkov volilnega telesa. Po njegovih besedah torej predlaga referendumski kvorum, kot ga še nikoli v zgodovini Slovenije ni dosegla nobena politična stranka na katerihkoli volitvah v DZ.