Aleksander Kolednik

Petek,
24. 7. 2015,
8.21

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 24. 7. 2015, 8.21

9 let, 1 mesec

Dekan s študentkino diplomo zaslužil 24 tisoč evrov, o odstopu pa ne razmišlja

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Profesor Klavdij Logožar je leta 2008 za Dars spisal študijo, ki je identična diplomskemu delu njegove študentke. S študijo je Logožar zaslužil 24 tisoč evrov.

Dokumentacija in informacije, ki jih je pridobil Dnevnik, razkrivajo, da je Klavdij Logožar, zdajšnji dekan Ekonomsko-poslovne fakultete Univerze v Mariboru (EPF), leta 2008 za študijo, ki jo je pri njem naročila Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars), uporabil celotno diplomsko delo študentke EPF, ki ji je bil mentor, v Dnevniku piše Tomaž Klipšteter.

Iz naslovnice študije izhaja, da jo je izdelal Logožarjev svetovalni biro za logistiko KLT. Na njej sta navedena dva avtorja. Najprej Logožarjevo ime, pod njim pa je zapisano še ime študentke EPF, ki je po naših podatkih v tistem obdobju diplomirala pod Logožarjevim mentorstvom.

Študentka ni prejela niti centa Primerjava študije in diplome razkriva, da sta dokumenta identična. V študiji so spremenjeni izključno tisti stavki, v katerih avtorica omenja svoje diplomsko delo. Avtorica diplomskega dela ni prejela niti centa od 24 tisoč evrov, ki jih je od Darsa dobil Logožar. Plačila niti ni mogla zahtevati, saj s poslom svojega mentorja ni bila seznanjena.

Kako to identičnost utemeljuje Logožar? "Gospa je diplomirala pod mojim mentorstvom z navedeno temo, h kateri sem jo usmeril ravno zaradi študije, ki sem jo opravil za Dars in temelji na omenjeni diplomski nalogi," je zapisal.

Študentke ni obvestil, da bo uporabil njeno diplomo Logožar zanika prepisovanje javno dostopnega diplomskega dela: "Tedaj diplomska dela še niso bila javno dostopna, zato je nemogoče, da bi javno dostopno diplomsko delo prekopiral za potrebe študije." Je pa do dotičnega diplomskega dela seveda lahko predčasno dostopal kot avtoričin mentor, po diplomiranju pa so vsa diplomska dela EPF tako in tako javno dostopna v knjižnici fakultete.

Iz pogodbene dokumentacije izhaja, da naj bi za pisanje študije potreboval šest mesecev. Kot že rečeno, je vse besedilo napisala diplomantka EPF, ki o tem, da je njen mentor z njenim trudom mastno zaslužil, do nedavnega sploh ni bila seznanjena. "Gospa je bila navedena kot soavtorica, nisem pa je posebej informiral o tem, da bo njeno diplomsko delo podlaga za študijo," pravi Logožar.

Pa se mu zdi sprejemljivo, da je Darsu za 24 tisoč evrov prodal študijo, ki je identična diplomski nalogi njegove študentke? "Ne, to je moja napaka. Sankcije zaradi tega so mi bile izrečene že leta 2009 s strani delodajalca," odgovarja Logožar, ki mu je Univerza v Mariboru zaradi te zadeve leta 2009 izrekla opomin pred izredno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi. V izogib tovrstnim primerom v prihodnje pa na univerzi pripravljajo etični kodeks.

Na vprašanje, ali bo zaradi svojega dejanja odstopil s položaja dekana EPF, je odgovoril: "O tem ne razmišljam." Z Darsa pa so nam sporočili, da jih je policija pozvala k predložitvi dokumentacije in odgovorov v zvezi s študijo, kar so, kot pravijo, tudi storili. Na vprašanje, ali bodo zahtevali vračilo plačila, niso odgovorili.

Primer je zastaral Kriminalisti so konec leta 2014 prejeli prijavo zaradi razlogov za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, iz zadeve pa so bili razvidni tudi razlogi za sum storitve kaznivega dejanja goljufije. Zaradi tega so kriminalisti zbirali obvestila in dokumentacijo, ob tem pa ugotovili, da naj bi se pri izvedbi študije in plačilu ponudbe za opravo študije zgodila zavajanje njenega naročnika in tudi kršitev materialnih avtorskih pravic avtorja, ki je študijo v resnici izdelal. Osumljenci, ki naj bi bili tudi uradne osebe, naj bi si pridobili protipravno premoženjsko korist in oškodovali resničnega avtorja študije. Kriminalisti so o vseh ugotovitvah marca letos obvestili mariborsko tožilstvo. Prav tako so tožilstvo obvestili, da je kazenski pregon za obravnavana kazniva dejanja zastaral. Tožilstvo je izdalo sklep, da v navedeni zadevi zaradi zastaranja kazenski pregon ni več dovoljen, oškodovanci pa lahko svoje pravice uveljavljajo v civilnopravnem postopku.