Ponedeljek, 9. 9. 2013, 14.22
9 let
Bomo v Sloveniji kdaj legalizirali marihuano

Marihuano sicer uživa več kot 15 milijonov Evropejcev, v Sloveniji pa naj bi jo poskusil že vsak tretji odraščajoči in vsak petindvajseti odrasli človek. Omamne lastnosti v marihuani ima THC (tetrahidrokanabinol), najpogostejša uporaba pa je kajenje posušenih listov in cvetočih konopljinih vrhov – marihuane.
Bi morala biti marihuana dostopna v prosti prodaji?
Rezultati raziskave Episcentra, ki je potekala avgusta in v kateri je sodelovalo 1.008 ljudi, sploh niso presenetljivi. Kar 64,1 odstotka vprašanih meni, da marihuana v prosti prodaji ne bi smela biti dostopna, medtem ko jih 34,1 odstotka meni nasprotno. Manjšina, 1,8 odstotka vprašanih, ostaja neopredeljena oziroma ji je vseeno.
Kaj pa industrijska konoplja?
V Sloveniji je od leta 2004 na podlagi pravilnika konopljo mogoče pridelovati. Seveda pod določenimi pogoji: površine in posevke je namreč treba vnaprej prijaviti in kupiti seme uradno certificiranih sort z nizko vsebnostjo psihotropnega THC.
Ker je konoplja kot rastlina ne glede na sorto in vsebnost THC na seznamu prepovedanih drog v zakonu o drogah, policija vsakega pridelovalca, ki svojega pridelka ne prijavi, obravnava kot kriminalca, ki se ukvarja s prepovedano proizvodnjo mamil. To je tudi razlog, da proizvajalci živil in pijač v Sloveniji ne smejo izdelovati izdelkov z dodatki konoplje, kar je že običajno v drugih evropskih državah.
Konopljo sicer uporabljajo za izdelavo vlaken, izolacijskega in gradbenega materiala. Uporabna je tudi slama konoplje, listje in cvetje pa uporabljajo za pridobivanje eteričnih olj.