Gašper Lubej

Četrtek,
25. 11. 2010,
12.34

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 25. 11. 2010, 12.34

9 let

Bo Slovenija podpisala protiustavni sporazum z ZDA?

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenija podpisuje sporazum o izmenjavi informacij o spremljanju znanih in osumljenih teroristov. Vlada zavaja, da Nataša Pirc Musar ni imela bistvenih pripomb, čeprav je opozorila na neustavnost.

Vlada je na prejšnji seji sprejela poročilo o zaključku pogajanj o sklenitvi sporazuma med Slovenijo in ZDA o izmenjavi informacij o spremljanju znanih in osumljenih teroristov. Besedilo je bilo dokončno usklajeno oktobra. Ob koncu pogajanj je vlada za mnenje, ki sicer ni obvezujoče, zaprosila tudi informacijsko pooblaščenko Natašo Pirc Musar. "Informacijski pooblaščenec je besedilo pregledal in nanj ni imel bistvenih pripomb," je zapisano v poročilu, ki nam ga notranje ministrstvo najprej ni želelo posredovati. Po našem vztrajanju so nam poročilo poslali, samega sporazuma pa ne.

Sporazum posega v ustavne pravice Kaj v sporazumu je za informacijsko pooblaščenko sporno? Po mnenju Pirc Musarjeve sporazum prekomerno posega v standarde varstva osebnih podatkov, ki jih zagotavlja slovenska zakonodaja, in celo v ustavno pravico posameznika iz 38. člena ustave, po kateri ima vsakdo pravico seznaniti se z zbranimi osebnimi podatki in pravico do sodnega varstva.

Vlada zavaja, da Pirc Musarjeva ni imela bistvenih pripomb Morda so skrivalnice povezane z dejstvom, da vlada v poročilu zavaja, saj so bile pripombe Pirc Musarjeve več kot bistvene. Poglejmo najprej, kaj piše v nadaljevanju vladnega poročila: "Prejete pripombe informacijske pooblaščenke je pogajalska skupina vlade proučila in ugotovila, da njihova vgraditev v besedilo ni možna, ker je to smiselno že vključeno v osnutek sporazuma oziroma je bilo doseženo maksimalno besedilo glede na interese druge strani v pogajanjih."

Sklepamo lahko torej, da Američani niso hoteli pristati na spremembe besedila ali pa je slovenska stran glede na potek pogajanj sklepala, da ZDA ne bodo pristale na spremembe in jih ni niti predlagala.