Nedelja, 1. 6. 2008, 14.48
8 let, 8 mesecev
Besede sočutja, upanja in prijateljstva na slovesnostih na Korziki
Na slovesnostih v soboto je bilo slišati predvsem besede sočutja, upanja in prijateljstva med Korzičani in Slovenci, ki se je spletlo v zadnjih 27 letih.
Po pristanku na letališču Campo dell'Oro v Ajacciu so se udeleženci slovesnosti z lokalnimi avtobusi odpeljali v vas Petreto-Bicchisano, nato pa ob vznožje San Pietra. Po dobri uri in pol hoda na 1365 metrov visoko goro se je začela spominska slovesnost.
Kot je poudaril, je ekipa, ki je od 11. maja čistila goro San Pietro, svoje delo opravila odlično in hitro. "Skupnost Petreto-Bicchisano nikoli ne bo dovolj hvaležna za to, kar ste naredili," je dejal nekdanji župan. Predstavnica svojcev Maja Meško je povedala, da je bila v času, ko je izgubila očeta, stara dve leti, zato se ga spomni le iz pripovedovanj. "Zelo sem vesela, da smo se zbrali tu, da se poslovimo od najdražjih," je dejala.
V nadaljevanju sta Erjavec in Meškova odkrila spominsko znamenje s podatki o nesreči v slovenskem in francoskem jeziku. Molitev za umrle v letalski nesreči je vodil stolni kanonik Peter Kvaternik, ki je v kasnejši pridigi navzoče ob svetopisemski zgodbi o vstalem Lazarju pozval k veri in upanju.
Nato so se navzoči odpravili nazaj v Petreto-Bicchisano. Na popoldanski spominski slovesnosti ob cerkvi v tej korziški vasi so predstavniki lokalnih oblasti poudarili, da je sodelovanje med Slovenijo in Korziko kljub tragičnosti nesreče Adriinega letala leta 1981 okrepilo njuno medsebojno prijateljstvo.
Prvi venec so pod spominsko ploščo, vzidano v cerkev, položili minister Erjavec, predstavnica svojcev Olga Rebernak, Aleš Čerin in Janez Koželj iz Mestne občine Ljubljana, nekdanji ljubljanski župan Marjan Rožič, predsednik uprave Adrie Airways Tadej Tufek in predsednik uprave Kompasa Janez Pergar.
Slovenski veleposlanik v Franciji Janez Šumrada je izpostavil, da je bila tragedija tudi "priložnost za tkanje prijateljskih vezi", današnjo slovesnost pa je ocenil kot novo etapo v prijateljskih odnosih med Slovenci in Korzičani.
Ob tem je Erjavec nekaterim Korzičanom podelil protokolarna darila ministrstva za obrambo. Prejeli so jih župan Nicolai, Korzičan slovenskega rodu Peter Pukšič ter zdravnik Bernard Fosse in medicinska sestra Gulliette Poggi, ki sta 1. decembra 1981 med prvimi prispela na kraj letalske nesreče. Srečanja z domačini se je udeležilo okoli 270 ljudi, od tega iz Slovenije 178 ljudi.