Torek,
25. 10. 2011,
15.36

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 25. 10. 2011, 15.36

8 let, 8 mesecev

Bašič Hrvatin: Čas je politična valuta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pravila javnega zavoda RTVS glede volilne kampanje državnozborskih volitev razburjajo. RTV bo ločeno soočal mnenja parlamentarnih in zunajparlamentarnih strank, slednje pa bodo imele tudi manj časa.

Javni zavod Radio-televizija Slovenija (RTVS) je pretekli teden objavil pravila za volilno kampanjo, ki bodo upoštevala zakonska določila tako, da se morajo parlamentarne in zunajparlamentarne stranke soočati v ločenih oddajah in da kandidatnim listam zunajparlamentarnih strank pripada tretjina vsega programskega časa predvolilnih oddaj.

Matoz: Gre za ventil, da nima vsak, ki ima pet minut časa, toliko časa kot resne politične stranke Odvetniku Franciju Matozu – mimogrede, namige, da naj bi na prihajajočih volitvah nastopil na listi stranke SDS, ni želel komentirati – se to, da imajo parlamentarne stranke več medijskega prostora, ne zdi nič spornega: "Mislim, da je ta ureditev primerna. Po moje gre za ventil, da nima vsakdo, ki ima pet minut časa in kandidira na volitvah, na voljo toliko časa kot resne politične stranke." Dodaja še, da ta ureditev ni do vseh pravična, kljub temu pa je prepričan, da je to ena od rešitev, ki je lahko ustrezna.

Naloga RTV je, da sprašuje namesto državljanov Povsem nasprotno meni Sandra Bašič Hrvatin s fakultete za humanistične študije, ki je prepričana, da sta obe stvari, torej čas, ki bo namenjen zunajparlamentarnim strankam, in pa soočenje v ločenih oddajah, povezani. "Kljub vsem pravilom je RTV javni zavod, torej zavod vseh državljanov, od tistih, ki podpirajo protestnike pred Borzo, do upokojencev. Vsem državljanom je treba podati zadostno število informacij. Dejstvo je, da se ne prilagajamo mi javnemu zavodu, temveč se mora javni zavod prilagoditi državljanom. Realnost kaže, da se politična slika spreminja in RTV ne more živeti v nekem drugem svetu," pojasni Bašič Hrvatinova.

Bašič Hrvatin: Volivci ocenjujejo programe in ne statusa kandidatov Po njenem mnenju je izredno pomembno, da ljudje dobijo čim več informacij: "Gre za vprašanje demokracije, kar bi moralo biti za zavod ključno. Absolutno je treba soočiti vse akterje, saj volivci ocenjujejo programe, pristope, ne pa statusa kandidatov. Ključno je, kaj ti kandidati ponujajo, naloga javnega zavoda pa je, da sprašuje namesto nas."

Odmerjen čas, torej tretjina programa, ki naj bi bil namenjen predstavitvi zunajparlamentarnih strank, je po njenem mnenju politična valuta. "To pomeni, da so ene stranke vredne več, druge manj, a kar zadeva državljane, to ne sme biti pravilo. Razumevanje politike na RTV je daleč od razumevanja državljanov, gre za strokovno politično ozkoglednost," je še prepričana sogovornica.