Torek,
13. 5. 2008,
16.52

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 13. 5. 2008, 16.52

8 let, 8 mesecev

Anketa: Jorasa podpira 64 odstotkov vprašanih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kot kaže anketa, Joška Jorasa v njegovih prizadevanjih podpira 64 odstotkov vprašanih. Zunanji minister Dimitrij Rupel meni, da je dogajanje ob Dargonji povezano s politko.

Večina meni, da se o slovenskem ozemlju nihče ne more pogajati Stališče Zavoda 25. junij, da se nihče v imenu Slovenije ne more pogajati o ozemlju, ki je bilo 25. junija 1991 nesporno slovensko, podpira 63 odstotkov vprašanih v javnomnenjski raziskavi, ki jo je objavil zavod na svoji spletni strani. Joška Jorasa v njegovih prizadevanjih podpira 64 odstotkov vprašanih. 54 odstotkov za shod Za soboto napovedan shod Zavoda 25. junij v Sečovljah podpira 54 odstotkov vprašanih, medtem ko mu 37 odstotkov nasprotuje. Le enajst odstotkov je takih, ki Jorasa ne podpirajo.

40 odstotkov za zaprtje mejnega prehoda Raziskava je ob tem pokazala tudi, da 40 odstotkov vprašanih podpira namero članov Zavoda 25. junij, da bodo ob neupoštevanju odločbe sodišča o odstranitvi cvetličnih korit zaprli mejni prehod Sečovlje. Temu 48 odstotkov vprašanih nasprotuje. Javnomnenjsko raziskavo je med 9. in 10. majem izvedlo podjetje Episcenter, v njej pa je sodelovalo 259 anketirancev, piše na spletni strani zavoda.

Juri sprašuje, kako bo ravnala policija Na napovedan sobotni shod v Sečovljah se je v poslanskem vprašanju navezal tudi poslanec SD Aurelio Juri. Slednji je ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja vprašal, kako bo policija ravnala v soboto. Ob tem je spomnil, da je imel Zavod 25. junij na nedavnem shodu v Sečovljah dovoljenje za shod samo do 20. ure, kljub temu pa se je zavlekel pozno v noč.

"Je bil kršen kakšen predpis?" "Že ob prvem mitingu 28. aprila je zaradi prihoda protestnikov na most in njihovega prerivanja najprej s hrvaško, nato še z našo policijo, promet na tej cesti zastal kar nekaj dolgih ur in znova stekel šele pozno v noč," je zapisal Juri in vprašal ministra Mateja, ali je bil s preziranjem obveznosti iz tega soglasja kršen kakršenkoli predpis. Če je bil, ga sprašuje, ali je bil zato proti kršiteljem sprožen kakršenkoli ukrep. Predvsem pa ga zanima, kako namerava policija ravnati ob tokratnem shodu, oziroma v primeru prometne zapore.

"Državljani so nejevoljni in zaskrbljeni" Juri je poudaril, da se je nanj obrnilo več državljank in državljanov, predvsem domačink in domačinov, ki zaradi delovnih obveznosti in drugih potreb dnevno prestopajo slovensko-hrvaško mejo in ki so zato "upravičeno nejevoljni zaradi oblike protesta, ki si ga je privoščil Marjan Podobnik". "Najbolj jih skrbi njegova napoved, da bo s prometnimi zaporami nadaljeval in jih zaostroval in me ob tem sprašujejo, ali je to kar počne, res le ustavno dopustna oblika protesta, oziroma državljanske nepokorščine, ali je morda nekaj, kar ustavno ureditev načenja," je še zapisal Juri v poslanskem vprašanju.

Rupel: Dogodki ob Dragonji so povezani s politiko Zunanji minister Dimitrij Rupel je na današnji seji odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) spregovoril tudi o zadnjem aktualnem dogajanju od Dragonji.

"Dogodki so povezani z volitvami" V odgovoru na vprašanje Milenka Ziherla (SDS) v zvezi z dogajanjem ob Dragonji se je minister strinjal z njegovim opozorilom glede izogibanja incidentom. To je po Ruplovih besedah zaveza, ki z večjim ali manjšim uspehom traja od leta 2005. Menil je še, da so dogodki ob Dragonji povezani tudi z živahnim političnim življenjem pred volitvami v Sloveniji.

"Jorasova težava je važen element za politiko" "Težava enega od obmejnih prebivalcev" Joška Jorasa je polna čustvenega naboja in je važen element za politiko, je povedal minister.

"To ozemlje naj bi bilo hrvaško, dokler niso Hrvati odpovedali sporazuma" "Ne smemo pa pozabiti, da je področje, kjer stoji Jorasova hiša, bilo predmet pogajanj v času sporazumevanja med Hrvaško in Slovenijo leta 2001, da so takrat ti zaselki prišli na hrvaško stran, vendarle pa je Hrvaška to slovensko koncesijo nagradila z določenimi rešitvami, predvsem ko je šlo za dostop do mednarodnih voda. Ko se je ta zgodba izjalovila, ko je bil ta sporazum s hrvaške strani odpovedan, ti dogovori ne veljajo več in smo tam, kjer smo bili, da vztrajamo pri tem, da je to slovenska zemlja," je povedal minister in dodal, da se je potrebno tega zavedati.

"EU pričakuje rešitev" Spomnil je, da Evropska unija pričakuje, da bo Hrvaška rešila vprašanje meje pred vstopom v povezavo. Minister pa tudi ne pričakuje, da bi katerakoli prihodnja vlada v Sloveniji bila pripravljena spregledati ta pogoj.

"Maja se bodo pogovarjali, če so slovenska vprašanja sprejemljiva" Aurelia Jurija je glede odnosov s Hrvaško med drugim zanimala dinamika nadaljnjih pogovorov po srečanju slovensko-hrvaške komisije mednarodnopravnih strokovnjakov na Reki. Zunanji minister mu je pojasnil, da bo maja nov sestanek. Pogovarjali naj bi se o tem, ali so vprašanja, ki jih je postavila Slovenija, sprejemljiva, in o nadaljnjih korakih.

"Ob dobri volji Hrvaške relativno kmalu do lokacije arbitraže" "Verjamem, da je ob dobri volji hrvaške strani mogoče priti do odločitve o lokaciji arbitraže in o tem izhodišču, relativno kmalu," je dodal minister, ki ne verjame, da je to potrebno povezovati z volitvami.

Presečnik: Pričakujemo nadaljnjo iskanje rešitev med državama Pričakujemo, da bo Slovenija skupaj s Hrvaško še naprej iskala rešitve, da bi Joško Joras prenehal gladovno stavkati, je povedal vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik po srečanju vodij poslanskih skupin koalicije in koalicijskih članov odbora DZ za zunanjo politiko z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom o zadnjih dogodkih na meji s Hrvaško.

"Koalicija poziva Jorasa, da prekine stavko" Presečnik je ob tem še povedal, da so se na uro in pol dolgem pogovoru seznanili z razmerami na meji oz. s stanjem pri Jorasu. "Splošno mnenje v koaliciji je, da Jorasa pozivamo, naj prekine gladovno stavko, saj je ta nevarna za njegovo zdravje in življenje," je poudaril Presečnik in izrazil pričakovanje, da bo Slovenija skupaj s Hrvaško še naprej iskala rešitve, ki bi privedle do končanja Jorasove gladovne stavke.

"Shod ni stvar SLS" Presečnik je povedal, da so se na srečanju dogovorili, da pustijo, da dogovarjanja tečejo naprej. Na novinarsko vprašanje o tem, ali bo za soboto napovedani shod Zavoda 25. junij v Sečovljah kljub vsemu potekal, pa je Presečnik odgovoril, da to ni stvar niti koalicije niti SLS, pač pa Zavoda 25. junij. "Kakšna rešitev se bo našla, je stvar nadaljnjih dogovarjanj," je še enkrat poudaril Presečnik, ni pa želel povedati, kako blizu rešitvi so.

Presečnik je še dodal, da je na srečanju sicer pričakoval več podatkov, je pa poudaril, da "je diplomaciji potrebno pustiti nekaj časa". Ob tem je tudi osebno pozval Jorasa, naj prekine gladovno stavko.

Jandroković: Ni treba dvigovati napetosti

Hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković je glede napovedanega vnovičnega protesta na mejnem prehodu Sečovlje poudaril, da si Hrvaška želi mirno in civilizirano urejati odprta vprašanja s svojimi sosedami. Novinarjem je še dejal, da ni treba dvigovati napetosti med Slovenijo in Hrvaško.

Minister za zunanje zadeve in evropske integracije je tudi ponovil, da si Hrvaška prizadeva, da bi odprta vprašanja med Zagrebom in Ljubljano predali v urejanje nekemu od mednarodnih pravosodnih teles in da bi njegovo odločitev sprejela parlamenta obeh držav.