Sobota, 24. 5. 2008, 14.25
8 let, 9 mesecev
24. maj dan parkov
Z razglasitvijo je Evropska zveza opozorila na pomen naravovarstvenih območij pri ohranjanju močno osiromašene biotske pestrosti. Prvi korak v to smer je ravno na ta dan leta 1909 storila Švedska z ustanovitvijo prvih devetih narodnih parkov.
Predstavniki ministrstva na obisku v bodočem Krajinskem parku Radensko polje
Predstavniki ministrstva se v okviru dneva parkov danes mudijo na obisku v bodočem Krajinskem parku Radensko polje. Območje Radenskega polja je naravni in kulturni biser, ki je v svoji sedanji biološki pestrosti nastajal v tisočletni interakciji narave in ljudi.
Razprostira se na dobrih štirih kvadratnih kilometrih in je najmanjše med devetimi izrazitejšimi kraškimi polji v Sloveniji. Leži sredi dolenjskega krasa tri kilometre jugovzhodno od Grosuplja in približno 20 kilometrov jugovzhodno od Ljubljane.
Slovenija v svetovnem vrhu biotske raznovrstnosti in krajinske raznolikosti
Slovenija po biotski raznovrstnosti in krajinski raznolikosti sodi v sam svetovni vrh. Zato je o Sloveniji upravičeno mogoče govoriti kot o evropskem biotskem parku, pa so ob dnevu biotske raznovrstnosti, ki ga obeležujemo 22. maja, sporočili iz Zveze ekoloških gibanj Slovenije.
Parki spodbujajo tudi gospodarski, družbeni, kulturni in prostorski razvoj
Parki so sicer prvenstveno naravovarstvena kategorija, so upravljavski mehanizem za zavarovanje naravnih vrednot, upravljanje Nature 2000 in ohranjanje krajinske pestrosti. Vendar pa ob izpolnjevanju ciljev ohranjanja narave spodbujajo tudi gospodarski, družbeni, kulturni in prostorski razvoj. Za doseganje tako naravnanega razvoja je ključna tesna povezava med politiko varstva okolja ter regionalno, prostorsko in gospodarsko politiko ostalih sektorjev.
Tako parki vedno bolj postajajo mesto združevanja sektorskih politik in načrtovanja skupnih projektov, pripomoček za celovitejše, usklajeno varstvo in razvoj ter s tem zagotovilo za večji sinergijski izkoristek vloženih sredstev, priložnost za ekološko kmetijstvo ter priložnost za organiziran razvoj turizma.
Parki postajajo nosilci usklajenih mehanizmov za podporo prebivalcem in nosilci ukrepov za doseganje trajnostnega razvoja. Zaradi potencialov, ki jih park lahko doprinese k doseganju sinergije na področju razvoja in varstva, se lahko tudi uspešneje odziva na podnebne spremembe, in tako omogoči dvig kakovosti življenja v okvirih, ki jih prinašajo posledice podnebnih sprememb.
V postopku ustanavljanja še trije parki na državnem nivoju
Trenutno so v postopku ustanavljanja trije novi parki na državnem nivoju, in sicer krajinski park Ljubljansko barje (ustanovitev je predvidena letos), regijski park Kamniško - Savinjske Alpe (ustanovitev je predvidena leta 2009) in krajinski park Radensko polje (ustanovitev je prav tako predvidena leta 2009).