Ponedeljek,
27. 9. 2010,
10.19

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 27. 9. 2010, 10.19

9 let

Parket

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vam bolj ustrezajo hladne keramične ploščice ali prijetno topel lesen parket? Če vam dolgotrajna obstojnost, prijeten občutek ob stiku z lesom in naravni materiali pomenijo veliko, je odgovor: parket.

Lesena tla so ena najstarejših in še danes priljubljenih vrst talnih oblog, med katerimi parket še vedno drži svoje mesto predvsem zato, ker gre za obstojen in trpežen naraven material, ki v prostor vnaša prijetno toplino, njegovo vzdrževanje pa je enostavno. Nakup parketa se ob veliki in raznoliki ponudbi lahko sprevrže v pravo nočno moro, v kateri boste napake zaradi neinformiranosti drago plačali. Ni malo primerov, ko so predvsem zaradi hitenja in slabe osušenosti prostorov lastniki morali že položen parket v celoti zamenjati. Zato naj se vam pri izbiri in montaži parketa ne mudi, pri ceni pa upoštevajte, da parket ni namenjen rabi za naslednjih pet, temveč petnajst in več let. Obnova starega ali nakup novega? "Klasični parket je moral včasih preživeti vsaj eno generacijo, ker so pri opremljanju načrtovali za naslednjih sto, danes pa za deset do dvajset let," ugotavlja Dejan Zajc, poznavalec parketa, ki obnovo svetuje v primeru klasičnega parketa, ki je mehansko poškodovan, dovolj debel, da z brušenjem ne pridemo do osnove, ne odstopa od podlage in ni bil nikoli dlje časa v stiku z vodo, ki je največji sovražnik parketa.

V primerjavi s parketom, ki ga je ob poškodbi treba zamenjati na mestu poškodovanja in nato pobrusiti celo površino prostora, je prednost keramične obloge njena nizka občutljivost na udarce, možnost menjave posamezne ploščice in nezahtevno vzdrževanje.

Izbire je na pretek Poznamo več vrst parketa: klasični (debelina okrog 22 mm), lamelni (8 mm), masivni, ki izdelan iz enega kosa, lam parket, ki je zaradi manjše debeline primeren za vgradnjo talnega ogrevanja in je po videzu enak klasičnemu, in kant ali tehno parket – trenutno zelo iskan masiven parket, sestavljen iz lamelnega parketa, bočno zloženega v vez. Ozke deščice zagotavljajo dobro vzdržljivost, zato je primeren za prostore z veliko frekvenco uporabe. Če želimo parket položiti sami, se lahko odločimo za gotovi parket, ki je že lakiran ali oljen. Njegova prednost je, da se ob montaži izognemo prahu in hlapom ob lakiranju in da je takoj primeren za uporabo. Po trdoti je manj odporen kot masivni parket. Izbiramo lahko tudi med parketom, ki ga lepimo na podlago ali plavajočim, ki ga nanjo le položimo.

Vse od hrasta do eksotike Pri vrstah lesa se lahko odločamo med klasiko, tj. lesom hrasta, jesena ali bukve, evropskim lesom (akacija, češnja, oreh, oljka …) in široko paleto drugega lesa: doussie, hevea (kavčukovec), kanadski javor, tik, iroko idr. Zajc za notranje prostore zagovarja uporabo domačega lesa, ker raste v podobnih okoliščinah, v katerih potem leži kot talna obloga, za zunanje pa eksotičnega (ipe, doussie, tik idr.), ker zaradi drugačne strukture nase ne vleče vode in je bolj obstojen. V Sloveniji je prodaja eksotičnega lesa v zadnjih letih zelo narasla. Ob tem Zajc opozarja na upoštevanje značilnosti podnebnega pasa, v katerem živimo, torej na velike temperaturne razlike med letnimi časi.

Trdnost, debelina in kvaliteta lesa

Les ima svojo trdoto, za katero se odločimo glede na obremenjenost prostora, v katerega nameravamo položiti parket. Med evropskimi vrstami lesa je najtrši hrastov, zato je primeren za prostore, ki so zelo obremenjeni (prehodni prostori, športne in plesne dvorane …). Dejan Zajc spomni, da hrastov pod najdemo v večini starih kmečkih domov, kjer so za osrednji prostor izbrali najbolj vzdržljiv les, ki so ga imeli v okolici doma. Pri debelini lesa se prav tako odločamo glede na obremenjenost prostora: v manj obremenjene prostore polagamo tanjši, v bolj obremenjene pa debelejši parket. Pri kvaliteti lesa ločimo tri razrede: ekstra (1. razred), ki je izdelan iz kvalitetnega lesa enakih odtenkov, standard (2. razred) in rustik (3. razred), za katerega je značilna živahna barvna struktura deščic.

Lakiranje ali oljenje?

Pri zaščiti parketa lahko izbiramo med laki z različnimi vrstami sijaja in olji. Laki so lahko poliuretanskimi, ki jih zaradi strupenih hlapov počasi opuščajo, ali narejeni na vodni osnovi (enokomponentni in bolj odporni dvokomponentnimi). Z oljenjem parketa dosežemo naraven mat videz parketa, ki dajo prostoru topel pridih. Olje prodre globoko v pore lesa in prepreči vpijanje drugih tekočin. Prednost oljenja je "dihanje" lesa, saj pore uravnavajo vlažnost iz zraka. Oljen parket je treba obnavljati oziroma ponovno premazati, na koliko časa, pa je odvisno od obremenjenosti prostora.

Najbolj ključna je vlaga Koliko časa bo parket dobro ohranjen, ni odvisno le od mehanskih poškodb, temveč tudi od vlažnosti prostora. Večinoma imamo v stanovanjih presuh zrak, saj z ogrevanjem prekomerno izsušujemo prostore. Za parket je najprimernejša vlažnost prostora med 50 in 55 %, kar je v naših stanovanjih prava redkost. Njegovo obstojnost lahko podaljšamo s tem, da v prostoru uporabljamo nekoliko manj gretja, še bolj priporočljiva pa je uporaba vlažilca, ki ne vpliva dobro le na parket, temveč tudi (in predvsem) na zdravje ljudi.