Ponedeljek, 5. 7. 2010, 18.42
9 let, 1 mesec
Klimatska naprava

Za nakup klimatske naprave se nikakor ne odločite, preden niste natančno določili velikosti prostora, ki naj bi ga klimatska naprava hladila. Upoštevati je treba tudi vse bližnje prostore, ki niso ločeni z zaprtimi vrati, in temu primerno izbrati zmogljivost klimatske naprave. A to je šele začetek.
A pozor – tu ne velja pravilo, da je večje in močnejše vedno boljše. Nakup premočne klimatske naprave ni nezaželen zgolj zaradi nepotrebne energetske potratnosti, temveč tudi zaradi tega, ker premočna naprava v premajhnem prostoru lahko ustvari nasproten učinek od želenega, saj se bo prepogosto vklapljala in izklapljala in tako povečala možnost okvare. Kratki časi pomenijo tudi to, da morda naprava ne bo imela dovolj časa za kakovostno uravnavanje vlage.
Za prostor, katerega strop je visok 2,5 metra, v grobem potrebujemo 70 W moči za vsak kvadratni meter površine, dodamo pa še 100 W moči za vsako osebo v tem prostoru (tudi mi smo vir toplote) in prištejemo še vse druge vire toplote, ki bi lahko segrevali prostor – poleg samoumevnih, kot so denimo štedilniki in kuhinjske pečice, ne smemo spregledati niti računalnikov, zlasti če so neprekinjeno vklopljeni.
Res pa je, da so veliko ugodnejše, da ne zahtevajo nobenih gradbenih posegov in da, ne nazadnje, vendarle zagotovijo vsaj nekaj svežine v zatohlih prostorih, a nikakor ne tako hitro kot vgrajene naprave.
Mimogrede, če kupujete klimatsko napravo, ki bo vgrajena, skrbno premerite tudi prostor, kjer bo nameščena, saj bo tudi to odločilnega pomena pri nakupu. Zagotovo ne želite po nakupu doživeti razočaranja, da je izbrana naprava za nekaj centimetrov večja od zanjo predvidenega prostora, zato dobro preverite tudi meritve v dokumentaciji izbrane naprave in jo po potrebi vendarle izmerite tudi sami.
Če je le mogoče, se poskusite še pred nakupom prepričati, koliko hrupa ustvarja izbrana naprava – ko je že vse vgrajeno, bo pot nazaj veliko težja ali celo nemogoča. Dobro pa je, da pri deljenih sistemih ostaja ta hrup večinoma zunaj.
Pri deljenih sistemih so na voljo tudi inverterske naprave, ki so, ob seveda višji ceni, boljše, ker lahko prilagajajo kompresorsko moč razliki temperature, ki jo morajo ohladiti. Deljeni sistemi s toplotno črpalko so bolj uporabni, ker poleg ohlajanja v poletnem času omogočajo tudi ogrevanje v prehodnem času, ko sistemskega ogrevanja še ni ali ni smotrno.
Dobro je premisliti tudi o garanciji. Nekateri proizvajalci ponujajo dodatno storitev podaljšane garancije, nekateri izvajalci pa samodejno podaljšajo garancijsko obdobje, če pri njem opravljate redno vzdrževanje. Klimatska naprava namreč zahteva določeno vzdrževanje, predvsem čiščenje in menjavo filtrov, kar lahko večinoma sicer opravite sami, a je za celovito skrb to vendarle bolje zaupati preverjenemu strokovnjaku. Pomanjkljivo vzdrževanje ni le pot do nižje učinkovitosti naprave, temveč tudi do neželenih alergijskih reakcij, ki jih lahko povzroči prah.
Naprave z večjo energetsko učinkovitostjo so praviloma dražje, a če jo boste imeli pogosto vklopljeno, bodo prihranki pri stroških vedno dražje električne energije odtehtali razliko v ceni, ostane pa vam še neprecenljivi občutek, da ste naredili nekaj dobrega za okolje. In še nekaj, kar je prepogosto spregledano: nujen pogoj za uspešno hlajenje poleti (in ogrevanje pozimi) je dobra izolacija prostorov – veliko energije se izgublja na oknih in vratih.