Torek,
19. 4. 2011,
13.45

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 19. 4. 2011, 13.45

9 let

Hren za velikonočne praznike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ob hrenu se marsikdo spomni tistega rezkega in pekočega občutka, ob katerem zna zmanjkati celo sape, a brez njega v velikonočnih jedilih ne gre.

Hren sodi med velikonočna jedila, ki vsa nosijo krščansko simboliko. Ker imajo njegove korenine obliko žebljev, simbolizira tri žeblje, s katerimi je bilo Jezusovo telo pribito na križ, njegov oster okus pa kristjane spominja na to, da je Kristusovo trpljenje cena našega odrešenja.

Jej hren in zdrav boš kot dren! Slovenci imamo navado, da se hran znajde na naši mizi predvsem ob velikonočnih praznikih, sicer pa ga (morda kar po krivici) malce zapostavljamo. Velja namreč omeniti, da hren poleg svojega kulinaričnega že od nekdaj v ljudski lekarni zaseda tudi mesto med naravnimi zdravili. Gorčično olje, ki ga vsebuje, ima učinek antibiotika, ki pa v primerjavi z njim ne poškoduje zdrave črevesne flore. Vsebuje veliko vitamina C. Tudi njegov učinek na dihala, ko ga ribamo in nam začne kapljati iz nosu, je zdravilen, saj razredči sluz, zaradi česar se čistijo nosna votlina in sinusi (in ga priporočajo celo kadilcem, ki jih pesti kronični bronhitis). Priporočajo ga celo namesto soli, predvsem ljudem z visokim krvnim pritiskom.

Previdno pri nakupu korenine Če se odločimo, da bomo kupili korenino, iz katere bomo potem sami pripravili jed, moramo paziti, da je na otip trda in neizsušena, saj je njena posebnost, da je najbolj sveža jeseni in ne spomladi, ko praznujemo veliko noč. Tudi pri shranjevanju v hladilniku pazimo, da je ne izpostavljamo izsuševanju in visokim temperaturam. V slovenskih trgovinah lahko dobite hren, pridelan v Sloveniji, izredno velike korenine pa običajno prihajajo iz tujine (na primer Madžarske). Cena na kilogram: od enega do 5,30 evra.

Nariban hren, ki ga že pripravljenega dobimo v steklenem kozarcu, smo med ponudniki našli le proizvajalca Zimmerman iz Avstrije, ki ponuja sveže nariban hren z dodanimi rastlinskim oljem, sredstvom za kisanje, jedilno soljo in antioksidantom natrijevim sulfatom. V primerjavi z namazi je precej ostrega okusa, njegova prednost pa je, da dolgo ostane svež in zadrži svojo ostrino.

Nakup pripravljenih jedi iz hrena Glede na to, da je s hrenom mogoče pripraviti zelo okusne in raznolike jedi, je tudi ponudba teh v trgovinah pestra: najdemo vse od delikatesnega hrena, v katerem so poleg hrena običajno še kis, olje, sol in stabilizator, do hrena s smetano, hrena z jabolki in celo hren z rdečo peso.

Cene se gibljejo od manj kot evra (večinoma so to izdelki trgovskih znamk) do tri evre za posebne namaze, vendar pa so tudi količine različne. Pregledali smo nekaj slovenskih proizvajalcev in sestavine, ki se skrivajo v namazih s hrenom: