Ponedeljek,
16. 5. 2011,
8.50

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 16. 5. 2011, 8.50

8 let, 8 mesecev

Dragan Tošić

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Domnevni narkobaron, Rođak, Ćelavi, Risanka, balkanski bojevnik ali "sejalec smrti".

Vsaj enega od naštetih vzdevkov smo lahko v zadnjem tednu zasledili v skoraj vseh slovenskih medijih, ki so spremljali začetek sojenja domnevnemu šefu slovenskega mafijskega kartela Draganu Tošiću. Kdo je najbolj varovan človek v državi? "Ne vem, zakaj takšno pompozno ime: balkanski bojevnik. Ve se, kaj pomeni bojevnik, čisto nekaj drugega, kot so tile sejalci smrti, ki zavajajo naše otroke v drogo," se je na SiOL-ovem forumu spraševal herman.

Skoraj v vrhu združbe

A ne glede na to, ali je to Dragan Tošić, oče dveh otrok in lastnik dveh elitnih lokalov v središču Ljubljane, Le Petit Cafe in Randevu; ali domnevni narkobaron, ki prijateljuje s "poštenim podjetnikom Darkom Šarićem, ki se ukvarja z legalnimi posli" in se občasno obiskujeta (takrat, ko ni na begu oziroma na seznamu mednarodne tiralice); ali Ćelavi oziroma Risanka, ki vsake toliko s kakšnim obiskom rojstnodnevne zabave otrok počasti tudi Šaričevega brata Dušana (glej ga zlomka, tudi njega trenutno ni doma, saj za zapahi čaka na sojenje srbskega bojevnika); ali pa "sejalec smrti", kot ga je poimenoval zgoraj omenjeni forumaš … Dejstvo je, da tako "visoko kotiranega" domnevnega šefa domnevne kriminalne kokainske združbe na zatožni klopi ljubljanskega okrožnega sodišča še ni bilo. Vsekakor pa ne bolj varovanega.

Zgode in nezgode na sodišču

Da gre za velik organizacijski zalogaj dela na sodišču, je v Odmevih pojasnjeval predsednik okrožnega sodišča Andrej Panjan. Spremenjen varnostni režim se je dotaknil vseh, nad zaklenjenimi stranskimi vrati so jadikovali tako strokovni obiskovalci, kot so tožilci in odvetniki, kot običajni smrtniki, ki so zaradi poostrenih razmer zamujali na obravnave. Infarktni zamašek pred glavnimi vrati – pod rentgenske žarke je šlo vse, kar je hodilo in kar se je nosilo – je pretekli torek in četrtek segal vse do zunanjih stopnic. Sodnik Baraga se je v enem od drugih procesov opravičil za zatohel zrak v dvorani, "ker zaradi zaklenjenih oken nisem mogel prezračiti dvorane".

Zavrnil čelado in neprebojni jopič

V torek zjutraj so tako okolico sodišča preplavili do zob oboroženi specalci v maskirnih maskah, policisti posebne policijske enote, pravosodni policisti v neprebojnih jopičih, pa varnostniki sodišča in civilisti. In završalo je: "Očitno se ga hoče nekdo znebiti. Tošić se boji za svoje življenje!" Nekateri mediji so objavili, da so na sodišču takoj v torek prejeli sporočilo, da namerevajo Tošića ubiti med prevozom na sojenje.

Njegov odvetnik Luka Zajc se je tem napovedim čudil: "Moja stranka se počuti povsem varno, zato je tudi zavrnil, da bi ga na sodišče vozili s čelado in v neprebojnem jopiču." Zavrnil je tudi govorice, da naj bi se grozilo odvetnikom. Pa vendar, morebitne grožnje – če je Tošić počel vse to, kar se mu v obtožnici očita, pri tem pa imel tako visoko vlogo v hierarhično precej dodelanem sistemu – niti ne bi bile tako nepričakovane.

Utišanje priče Dragan Tošić naj bi bil povezan s pobeglim domnevnim kraljem kokainske naveze v Srbiji Darkom Šarićem. Da se poznata, je Tošić potrdil v svojem 16 strani dolgem zagovoru, ko resignirano ugotavlja, da ga že znanstvo s Šarićem obremenjuje. A Šarićeve lovke na prostosti naj bi segale daleč; če bi se izkazalo, da bi ga lahko Tošić na ljubljanskem sodišču kakorkoli "potunkal", nobena možnost ni izključena. Z utišanjem Tošića bi namreč lahko utišali pomembno pričo, Požareport navaja še, da bi "lahko šlo za obračunavanje med konkurenčnimi narkokarteli na območju držav nekdanje Jugoslavije in Balkanu."

Domnevne povezave z likvidacijami

Novembrski rop stoletja SKB banke leta 2005 naj bi bil povračilni udarec Šarić-Tošićevi združbi, ki naj bi v sefih hranila denar, dragocenosti in dokumentacijo. Hrvaški mediji so aretacijo Tošića povezali z likvidacijo srbskega kriminalca Cvetka Simića. Njegovo razkosano truplo so marca našli v jezeru Jarun v Zagrebu. Simić je bil namreč nekaj dni pred smrtjo v Sloveniji. Srbski mediji pa so pisali, da naj bi bil Tošić vpleten tudi v umor Miše Vujačića leta 2003. Vujačića, takratnega šefa črnogorskega podzemlja v Sloveniji, so ustrelili v igralnici hotela Lev, ker naj bi predstavljal največjo konkurenco za Šarića in Tošića na področu prepovedane trgovine z mamil. Po njegovi smrti – ustrelil ga je Jovica Zindović iz Pljevalja, takrat soprog sestre Darka Šarića Danijele – naj bi Tošić prevzel preprodajalske posle prek Slovenije v zahodno Evropo.

Mafiji prijazen obraz Glede na to, da so nam Italijani pred mesecem ali dvema nastavili ogledalo, v katerem smo zagledali "mafiji prijazen obraz", se morda niti ni treba čuditi, da je bilo središče mamilarskih poslov pravzaprav Milano. A kakorkoli, za zapahi je domnevni šef mamilarskega kartela v Sloveniji in njegovih 16 domnevnih pomagačev. Namanj do 1. septembra bo dvakrat na teden na sodišču in v okolici izredno stanje, konvoji vozil, varovani s pripadniki specialne enote policije, neprebojni jopiči. O smotrnosti oziroma potrebi tovrstnih varnostnih ukrepov pa se bodo, kot je pojasnil Panjan, dogovarjali sproti.