Sreda,
13. 1. 2010,
9.06

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 13. 1. 2010, 9.06

8 let, 8 mesecev

Do nazga!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V stremljenju po varnosti smo pripravljeni odkriti še zadnje tančice svoje zasebnosti. Pa bo to pomagalo?

Najverjetnejši odgovor je, da ne bo. Pomislite! Ko je samomorilski napadalec prispel na letališče, je pravzaprav že prepozno. Gre namreč za jasen in najbolj izrazit dokaz, da vsi prejšnji pregledi, nadzori in pristopi niso delovali. V tem pogledu je nedvomno smiselno, da letališki pregledi omogočajo nekakšno zadnjo obrambno črto. A stoodstotne varnosti pač ni. Vsak nadzor v sistemih, ki so tako obširni in prepleteni, kot so finančne in informacijske mreže, je obremenjen s človeškimi lastnostmi ter vzpostavljen kot preplet različnih služb, oddelkov in – spet – ljudi, ki bdijo nad sistemom. Odločenost posameznika proti togosti sistema. Brez romantike: terorizem je ena izmed najbolj uspešnih taktik bojevanja. Med kopičenjem vojska in krepitvijo obrambnih proračunov ter na drugi strani s prefinjenim smislom za sodobno, a dokaj poceni tehnologijo, z uporabo rudimentarne taktike razstreljevanja oseb s samoudeležbo je asimetrija bojevanja preprosto rečeno izjemna. Ne glede na dejanski uspeh terorista, ki denimo želi razstreliti letalo, je jasno, da so taktike uspešne že s tem, ko pokažejo in izkoristijo luknje v sistemu. S tem se odpre polje strahu, pojavijo se ideje o zmanjševanju svoboščin in pravic ter odločenost, da je varnost na prvem mestu.

Dejstvo, da se je za vnovičen zagon vojne proti terorizmu izkristaliziralo novo bojišče, je glede na vojaške proračune, ki segajo v višave skorajda neverjetno. A daje jasen dokaz, da vojska v boju proti terorizmu ne more biti uspešna. Jemenski notranji boji, ki so z vpadi savdske vojske sicer že prešli meje, so postali "globalna grožnja". A Savdska Arabija in s tem Arabski polotok je le še eno od osrednjih bojišč za vpliv. Nekakšna bin Ladnova nasoljena rana. Postavitev Jemna ob bok drugim bojiščem vojne proti terorizmu je sicer posledica večletnega zanemarjanja dejstev na terenu. Nekaj, kar so si privoščili v Afganistanu pred in po talibanskem režimu. V Somaliji. Še kje, kjer cvetijo družbeni spori. Primeri so dokaz omejenosti govorice moči. Kljub temu se že kopičijo pozivi k Bushevi logiki preventivnega napada, preden Jemen postane Afganistan.

Neuspeli božični poskusu 23-letnega Nigerijca, za “stvar” pridobljenega kar v Londonu, naj bi kazal na oslabljeno moč Al Kajde, a kaže tudi na nepotrebna kopičenja dragih in povsem neuporabnih instrumentov vojne proti terorizmu. Ta vojna preprosto spregleda opozorila, ki prihajajo iz različnih smeri, jih ni zmožna preveriti in osmisliti. Za kaj takega vojaška sredstva pač niso potrebna, kriminalistično-obveščevalna pa so očitno zapostavljena. Dodatni pregledi na letališčih so tako zgolj poskus prikrivanja ranljivosti, nagnjenosti k napakam in šumom ter nefleksibilnosti pri sodelovanju varnostnih sistemov. Ne razumite me napak, z veseljem sezujem čevlje in odprem prenosni računalnik. Če kaj pomaga… Novi tanki, letalonosilke ali jedrska oborožitev pač ne...