Torek, 9. 11. 2010, 7.33
8 let, 8 mesecev
Avtosedež
Tako nakup ni odvisen le od debeline vaše denarnice, temveč tudi od teže in velikosti otroka, pa tudi od značilnosti avtomobila, kamor boste sedež namestili. Zato morda ni odveč nasvet, da se po nakup odpravite skupaj z otrokom, saj boste lahko ugotovili vse prednosti in slabosti želenega sedeža. In ne, ne bomo pisali, kateri sedeži so najcenejši, temveč v prispevku opozarjamo, na kaj morate biti pozorni pri nakupu.
"Zelo pomembni sta pravilna vgradnja avtosedeža v vozilu in uporaba. Nasvet strokovnjaka pri tem je zelo dobrodošel. Raziskava v okviru projekta Pasavček sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu je pokazala pozitiven porast uporabe otroških varnostnih sedežev, žal pa se nemalokrat pokaže, da starši v vsakdanjem življenju otrokom potnikom nemalokrat popuščamo. Mislim na številne izgovore, kot so: saj smo samo na kratki relaciji, saj ni treba zategniti pasov tako močno itd. Žal se tovrstna nedoslednost lahko konča tudi s poškodbami, ki bi jih lahko starši učinkovito preprečili," je prepričan Štaba.
In čeprav bi se otrok raje stiskal v maminem naročju, ga pripnite pred vsako, še tako kratko vožnjo, saj bo le tako dobil ustrezno sporočilo, da mora biti v avtomobilu vedno pripet. Če avtosedež namestite na sopotnikov sedež, se obvezno prepričajte, da ste izključili varnostni meh oziroma airbag, saj lahko ta ob sprožitvi povzroči tudi smrt otroka. Če se le da, se izognite nakupu rabljenega sedeža. Če pa ne gre drugače, se prepričajte, da sedež ni bil udeležen v prometni nesreči in da ni starejši od devetih let (preverite datum izdelave na sedežu).
Veliko novejših avtomobilov je že opremljenih s točkami za varno pritrditev varnostnega sedeža isofix. Gre za standardiziran sistem pritrditve, ki omogoča, da sedež hitro, trdno in predvsem brez napak pri montaži namestimo v avto. Otroški sedež ima posebna vodila, v karoseriji avtomobila pa so posebne zaponke, v katere se potisne vodilo sedeža oziroma podstavka.
Prednost isofixa je, da se zmanjša odstotek napačno oziroma slabo pritrjenih sedežev z več kot 60 odstotkov na manj kot pet odstotkov. Slabost pa je, da se lahko isofix uporablja le za otroke do četrtega leta starosti oziroma do največ 18 kilogramov teže. Težji nadobudnež mora biti obvezno varovan s sistemom, ki je pritrjen na karoserijo avtomobila, torej z varnostnim pasom.
In še nasvet: otrok določeni avtosedež preraste takrat, ko njegova ramena presežejo vrh vpetja naramničnih pasov.