Torek,
15. 3. 2011,
10.15

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 3. 2011, 10.15

8 let, 5 mesecev

Zeleni Slovenije predlagajo stresni test za Nek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zeleni Slovenije po uničujočem potresu na Japonskem zaradi razsežnosti jedrske katastrofe predlagajo stresni test za Nuklearno elektrarno Krško (Nek).

Pozivajo k javni razpravi, v okviru katere bi se Slovenci opredelili, ali želi iti Slovenija v smeri jedrske energije ali v smeri alternativ, kot so obnovljivi viri energije in varčevanje z energijo. "Štiri milijarde evrov lahko porabimo bolj racionalno" Zeleni v sporočilu za javnost poudarjajo, da se tako Slovenija kot Evropa in svet nahajajo na prelomnici, na kateri se bo potrebno čim prej odločiti za pravo smer energetskega razvoja. "Štiri milijarde evrov, ki naj bi jih porabili za načrtovani drugi blok Neka, lahko porabimo bolj racionalno, z vlaganji v obnovljive vire in učinkovito rabo energije," izpostavljajo. "Časovno je to absolutno nujno sprožiti takoj" Potres na Japonskem in morebitne posledice lahko ogrozijo ves svet. Pravico do varnosti je treba zagotoviti Evropi in svetu, zato so po mnenju Zelenih Slovenije potrebni stresni testi za Nek in za vse evropske nuklearke. "To zahtevo je po našem mnenju potrebno preko OZN razširiti na vse države sveta. Časovno gledano je to absolutno nujno sprožiti takoj," poudarjajo.

Zeleni: Jedrska energija ni ekološko neoporečna Obenem opozarjajo, da v Sloveniji še ni niti tehnične niti politične rešitve za odlagališče jedrskih odpadkov. Jedrska energija ni ekološko neoporečna, res je le, da ima nizke izpuste ogljikovega dioksida, še poudarjajo.

Za elektriko iz obnovljivih virov energije Zeleni predlagajo, da bi v obdobju naslednjih 40 letih vso električno energijo dobili iz obnovljivih virov, saj bi tako EU dosegla stabilnost cen energije in prevzela vodilno vlogo v sektorju tehnologij z nižjimi izpusti toplogrednih plinov. "Razvoj izkoriščanja sončne energije je treba voditi lokalno in decentralizirano. To bo posledično ustvarilo tudi nova delovna mesta in tako ponudilo del odgovora na posledice aktualne svetovne finančne in gospodarske krize," še dodajajo Zeleni.

Tudi v Stranki mladih - zeleni Evrope se zavzemajo za 100-odstotno energetsko odvisnost Slovenije od obnovljivih virov energije do leta 2040. Prav tako pozivajo k javni razpravi o jedrski energiji v Sloveniji ter predlagajo, da namesto vlaganj v drugi blok nuklearke, energetsko odvisnost Slovenije preusmerimo k človeku in naravi bolj prijaznim in obnovljivim virom energije.