Sreda, 13. 11. 2013, 14.43
7 let, 10 mesecev
Združevanje milijardnih imperijev
Združitve in prevzemi so že dolgo del korporativnega sveta. Skozi zgodovino so tako nastala nekatera največja in najuspešnejša podjetja. Medtem ko so nekateri v poslovnem svetu privabili veliko pozornosti zaradi svoje velikosti in vpletenega kapitala, pa so drugi dvignili veliko prahu zaradi več milijard dolarjev vredne škode, povzročene delničarjem. Poglejmo nekaj največjih in najodmevnejših.
Denarni rekord med združitvami in prevzemi ima Vodafone AirTouch, ki je leta 1999 prevzel nemškega mobilnega operaterja Mannesmann AG za 202,8 milijarde ameriških dolarjev. Šlo je za sovražni prevzem, ki je v Nemčiji sprožil ostre proteste, saj Nemci niso bili zadovoljni s tem, da britansko podjetje prevzema prevladujočo vlogo na nemškem trgu. Pozneje so konglomerat razbili in prodali po delih. Vodafon je septembra letos prodal svoj 45-odstotni delež v podjetju Verizon Wireless svojemu partnerju Verizon Communications. Dogovor, ki je ocenjen na okoli 130 milijard ameriških dolarjev, bi bil največji v zadnjem desetletju in bi končal 13-letno, pogosto ne najlažje partnerstvo.
Delničarji so leta 2008 za 107,6 milijarde ameriških dolarjev prevzeli ameriški tobačni konglomerat Philip Morris International, ki je dotlej deloval v okviru skupine Altria. Ta je pred petimi leti sporočila, da bi imel PMI več svobode, če ne bi bil v lasti ameriške korporacije, glede morebitnih sodnih postopkov in zakonodajnih omejitev na vzhajajoči trgih. Delničarji Altrie so prejeli delnice PMI, ki je kotiral na londonski borzi in drugih trgih.
Farmacevtski velikan Pfizer je leta 2000 kupil Warner-Lambert za 90 milijard ameriških dolarjev, kar je ustvarilo drugega največjega proizvajalca zdravil na svetu. Pfizer se ni ustavil pri tem, tri leta pozneje je prevzel Pharmacia Corporation v želji, da bi razširil svojo bazo izdelkov in razvijal nova zdravila. Posel je bi ocenjen na 89,2 milijarde ameriških dolarjev. Podjetji sta skupaj predstavljali najhitreje rastoče in največ vredno farmacevtsko podjetje na svetu, kar je Pfizerju zagotovilo status svetovnega voditelja na tem področju.
Farmacevt Glaxo Wellcome je leta 2000 v 76 milijard ameriških dolarjev vrednem poslu prevzel SmithKline Beecham in tako je nastalo največje podjetje za izdelovalo zdravil na svetu GlaxoSmithKline (GSK).
AT&T je za 72,7 milijarde ameriških dolarjev leta 2006 pridobil BellSouth Corporation. Že do tedaj dominantni igralec na ameriškem telekomunikacijskem trgu je s pridobitvijo tretjega največjega lokalnega telefonskega podjetja v ZDA BellSouth pridobil dostop do skupaj 22 držav in 70 milijonov lokalnih uporabnikov.