Četrtek,
17. 3. 2011,
15.43

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 17. 3. 2011, 15.43

8 let, 5 mesecev

Zares z zakonskim predlogom za ugodnejše stanovanjsko kreditiranje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V poslanski skupini Zares so pripravili predlog zakona o stanovanjskem kreditiranju državljanov z jamstvom države, ki uvaja nov, ugodnejši način kreditiranja.

V obravnavo DZ naj bi ga vložili v dveh tednih. Oblikovali so še idejna predloga za novo vlogo stanovanjskih skladov in oblikovanje stanovanjske kooperative, da bi dosegli nižje najemnine.

"Stanovanjska politika je do kupcev neprijazna" V Zaresu so na novinarski konferenci v Ljubljani opozorili, da je stanovanjska politika v Slovenji do kupcev neprijazna. Med drugim so zelo neugodni tudi krediti.

Kot je pojasnil član odbora stranke Zares za gospodarstvo Zoran Zadravec, bi banka v skladu s predlogom zakona o stanovanjskem kreditiranju državljanov z jamstvom države kreditirala nakup nepremičnine v 100-odstotnem deležu, v zavarovanje za posojilo pa bi poleg nepremičnine, ki je predmet nakupa, dobila še obveznice SID banke z državnim jamstvom v višini 33 odstotkov vrednosti kredita, ki bi jih kupila v imenu posojilojemalca.

Posojilojemalec bo banki odplačal le obresti posojila Donosnost 25-letnih obveznic bi znašala 4,5 odstotka letno, s čimer bi se odplačala glavnica, kar pomeni, da bi posojilojemalec banki odplačal le obresti posojila.

Po predlogu Zaresa bi posojilo preplačal le 12-odstotno Zadravec je predstavil informativni izračun posojila v višini 200.000 evrov, ki ga je sedaj mogoče dobiti pri slovenskih bankah. Kot je povedal, pri kreditni dobi 25 let mesečni obrok znaša 1014 evrov, ob koncu pa posojilojemalec kredit preplača 50-odstotno. Po predlogu Zaresa bi posojilo preplačal le 12-odstotno.

Nasprotovanje bank Zares ne skrbi Poslanci Zaresa želijo predlog zakona v parlamentarno proceduro vložiti v 14 dneh, pred tem pa ga bodo predstavili vsem poslanskim skupinam. Poslanec Tadej Slapnik je prepričan, da bi lahko začel veljati še pred poletjem. Nasprotovanje bank jih ne skrbi, saj bi to zanje pomenilo konzervativnejše naložbe, hkrati pa tudi edinstveno jamstvo države.

Poslanec Vito Rožej je opozoril, da je v preteklosti nakup stanovanja izpraznil družinske proračune mladih, gradbeništvo pa je na ta račun cvetelo. Prav zato je treba v prihodnje zagotoviti pravičnejši dostop do stanovanj.

Rožej se je zavzel za spremembo bivalnih navad Spomnil je, da je do anomalij na tem področju prišlo v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, ko se je na podlagi t. i. Jazbinškovega zakona močno povečalo lastništvo stanovanj. Ta delež je v Sloveniji več kot 90-odstoten, na Nizozemskem pa denimo znaša 50 odstotkov. Rožej se je v tej luči zavzel za spremembo bivalnih navad in predvsem okrepitev segmenta stanovanj z neprofitno najemnino.

Združevanje posameznikov in organizacij Drugi njihov predlog je po njegovih besedah vezan na posluževanje inovativnih rešitev na področju zagotavljanja stanovanj. Ena od takšnih je oblikovanje stanovanjske kooperative po vzoru skandinavskih držav in Švice (v slednji na ta način zagotavljajo deset odstotkov vseh stanovanj). Gre za združevanje posameznikov in organizacij, ki skupaj ustanovijo sklad oz. t.i. stanovanjsko zadrugo.

V sklad vlagajo stanovanja ali pa financirajo njihovo izgradnjo, kar jim omogoča skupno načrtovanje izgradnje, dostop do stanovanj, vzdrževanja ipd. Vsakdo, ki želi biti soustanovitelj stanovanjske kooperative, mora vanjo vložiti do deset odstotkov vrednosti stanovanja, ki ga koristi kot depozit.

Najemnina, ki je za 40 odstotkov nižja? Na ta način posameznik pridobi pravico do najemnine, ki je lahko tudi do 40 odstotkov nižja od siceršnjih najemnin na trgu, poleg tega pa si, ker je v stanovanjski kooperativi več različno velikih stanovanj, omogoči nezapleteno prehajanje iz manjšega v večje stanovanje, je idejo predstavil Slapnik.