Nedelja,
14. 6. 2015,
12.23

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 14. 6. 2015, 12.23

7 let, 7 mesecev

Zaradi Makedonije prodaja Telekoma Slovenije visi na nitki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nerazrešeno vprašanje Telekomove hčerinske družbe One v Makedoniji ostaja težava, ki lahko odpove prodajo Telekoma Slovenije britanskemu investicijskemu skladu Cinven, poročajo Finance.

Britanski sklad Cinven je včeraj zvečer SDH poslal pismo, v katerem pojasnjuje, zakaj Telekoma Slovenije ne more kupiti, ne da bi se prej razrešilo vprašanje soglasja za združitev Telekomove makedonske hčere One z avstrijskim Vipom, ki je v lasti Telekoma Austrie, danes v spletnih Financah pišeta Petra Sovdat in Blažej Kupec.

Slovenski državni holding (SDH) proučuje dopis Cinvena in eventualne možnosti, je za STA navedel predsednik uprave SDH Matej Pirc in dodal, da bodo Cinvenu odgovorili v ponedeljek.

Kaj se dogaja v Makedoniji? Telekom Slovenije in Telekom Austria, lastnik drugega največjega slovenskega mobilnega operaterja Simobil, sta se oktobra lani dogovorila za združitev svojih makedonskih hčerinskih družb One in Vip. Telekom Slovenije je v združenem podjetju dobil 45-odstotni delež, pogodba pa vključuje možnost za izstop Telekoma Slovenije iz družbe v roku treh let po končani združitvi.

Kot pišejo Finance, bi Telekom Slovenije zaslužil 100 milijonov evrov, če bi iz združenega podjetja izstopil takoj po združitvi, vsako nadaljnje leto v združeni družbi pa bi Telekomu Slovenije ob izstopu prineslo še dodatnih 10 milijonov evrov.

Vendar pa združitev družb One in Vip še vedno čaka na zeleno luč s strani makedonskega varuha konkurence, kjer pravijo, da imajo za odločitev po zakonu čas do 9. julija.

Cinven bi zadržal del denarja Cinven je predlagal, da bi zadržal del denarja do odločitve makedonske agencije za varstvo konkurence in slovenskega varuha konkurence v primeru nakupa Debitela. V primeru, da bi v Makedoniji potrdili združitev družb One in Vip, bi denar nakazali naknadno, če pa združitve družb ne bi podprli, bi v Cinvenu denar zadržali. Takšen predlog je bil za SDH nesprejemljiv.

Cinven je bil v majski ponudbi za delnico Telekoma Slovenije pripravljen odšteti 110 evrov, ob izpolnjevanju določenih pogojev pa še 20 evrov. To ponudbo je SDH sprejel, dodatnih Cinvenovih pogojev, vezanih na Makedonijo in Debitel v Sloveniji, pa ne. Če bi obveljala ta, majska ponudba, bi država za dvotretjinski delež v Telekomu iztržila okoli 640 milijonov evrov.