Nedelja,
2. 8. 2015,
11.04

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 2. 8. 2015, 11.04

8 let, 2 meseca

V slovenskem javnem sektorju skoraj četrtina vseh zaposlenih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V državah OECD so velike razlike v deležu zaposlenih v javnem sektorju, ki so tudi odraz različno urejenih pristojnosti in sodelovanja z zasebnimi partnerji.

V članicah Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je po podatkih za leto 2013 v javnem sektorju v povprečju zaposlenih 21,3 odstotka vseh zaposlenih v teh državah, je razvidno iz julija objavljene publikacije Pregled javnih uprav 2015. Blizu tega povprečja je Slovenija, kjer v javnem sektorju dela 22,9 odstotka vseh zaposlenih. Okoli povprečja OECD še Grčija, Belgija, Kanada in Francija.

Ta delež v nekaterih nordijskih državah, na Danskem in Norveškem, znaša skoraj 35 odstotkov, na Švedskem okoli 28 odstotkov. Na drugi strani lestvice sta poleg Japonske z osmimi odstotki še recimo Čile in Mehika z nekaj manj oziroma nekaj več kot 11 odstotki.

Različna klasifikacija Razlog za velike razlike med deleži zaposlenih v javnem sektorju po državah je tudi različna ureditev, ki je odvisna od aktivnosti, za katere je pristojna država, in načina, na katerega zagotavlja javno službo.

V nekaterih državah je velika večina zdravstvenih delavcev, učiteljev in delavcev na področju zaščite in reševanja zaposlenih neposredno v javnem sektorju, v drugih državah pa je mnogo teh delavcev zaposlenih v organizacijah, ki niso v državni lasti, ali pa imajo z državo zasebne pogodbe.