Ponedeljek,
31. 1. 2011,
13.51

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 31. 1. 2011, 13.51

7 let, 9 mesecev

Upravitelj dal ugovor na vodenje prisilne poravnave Merkurja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Upravitelj prisilne poravnave Merkurja Ladislav Hafner je vložil ugovor proti vodenju postopka prisilne poravnave, saj je vodstvo podjetja brez soglasja sodišča odprodalo nekaj premoženja.

Hafner sedaj pričakuje od kranjskega sodišča, da bo na to temo sklicalo narok, uprava Merkurja pa da bo pridobila soglasje za omenjeno transakcijo.

Merkur ne sme odtujiti sredstev brez soglasja sodišča Merkur ima v načrtu finančnega prestrukturiranja načeloma opredeljeno odprodajo nepotrebnega premoženja, vendar zaradi postopka prisilne poravnave ne sme odtujiti nobenih sredstev brez soglasja sodišča. Hafner pa je, kot je razvidno iz ugovora proti vodenju postopka na spletnih straneh Ajpesa, pri pregledu rednega poročila ugotovil, da je Merkur decembra brez soglasja odtujil opredmetena osnovna sredstva v višini skoraj 142.000 evrov, novembra pa v višini 141.000 evrov.

Prodaja avtomobilov, ki jih podjetje ne potrebuje več Kot je pojasnil Hafner, gre za prodajo avtomobilov, ki jih Merkur ne potrebuje več. Vendar pred prodajo vodstvo Merkurja ni pridobilo soglasja sodišča. Sam pa je kot prisilni upravitelj na take nepravilnosti dolžan opozoriti. Sedaj računa, da bo sodišče glede ugovora razpisalo narok, uprava Merkurja pa bodisi pridobila soglasje ali pa vzpostavila prejšnje stanje. Pri tem Hafner ne verjame, da bi to lahko ogrozilo uspeh prisilne poravnave.

Uprava: Ugovor upravitelja prisilne poravnave je nepotreben Uprava družbe Merkurja na drugi strani ocenjuje, da je ugovor upravitelja prisilne poravnave nepotreben, saj je bila prodaja osnovnih sredstev predvidena v načrtu finančnega prestrukturiranja družbe in je bila izvedena v korist družbe. "S prodajo je bil realiziran prihranek, ki na letnem nivoju znaša približno pol milijona evrov," so sporočili iz podjetja.

546 milijonov evrov prijavljenih terjatev Hafner je medtem tudi že preveril večino prijavljenih terjatev do Merkurja. Skupaj je bilo za nekaj več kot 546 milijonov evrov prijavljenih terjatev, od tega jih je priznal 524 milijonov, za 21 milijonov evrov terjatev pa Hafner prereka, medtem ko se do nekaterih terjatev z izločitvenimi pravicami ni opredelil. Seznam bo Hafner, ki lovi podaljšani rok, sodišču posredoval predvidoma v četrtek.

Sodnica odločila o ugovorih na začasno zamrznitev premoženja Kordeža Preiskovalna sodnica kranjskega okrožnega sodišča je medtem odločila o ugovorih na začasno zamrznitev premoženja bivšega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža in drugih treh osumljencev za oškodovanje podjetja in pridobitev protipravne premoženjske koristi. Kot so sporočili iz sodišča, je sodnica odločitev sprejela v petek, v ponedeljek pa je sodišče sklepe o ugovorih odposlalo strankam. Šele ko bodo stranke prejele sklepe, bodo o njihovi vsebini lahko obvestili tudi javnost.

V Merkurju pa še vedno čakajo na začetek črpanja 35 milijonov evrov vrednega premostitvenega posojila. Zaradi zamika skupščine je morala uprava pripraviti aneks h kreditni pogodbi, ki pa ga vse banke v konzorciju posojilodajalcev še niso podpisale. Predstavnica za odnose z javnostmi v Merkurju Katja Kozina je povedala, da podpise pričakujejo v kratkem in da bi že ta teden lahko bilo prvo črpanje kredita, saj imajo pripravljen paket preko 500 predračunov.