Četrtek, 20. 1. 2011, 18.04
7 let, 9 mesecev
Türk: Osnova za pošteno delovanje v poslovnem svetu dobri zakoni
Sogovorniki na okrogli mizi, ki je sledila, pa so se strinjali, da je korupcije v Sloveniji veliko. Predsednik republike je danes ob odprtju poslovne konference v Ljubljani, ki jo je organizirala mreža Global Compact Slovenia, dejal, da ga veseli angažma Global Compact Slovenija, ki kaže na prizadevanje za izboljšanje praks ter spoštovanja pravnih in etičnih meril, "za katere želimo, da bi prevladovale v vsakdanjem življenju". Dodal je, da je poštenost temeljna človekova vrlina, ki jo je treba negovati.
Na poznejši okrogli mizi je bila rdeča nit sogovornikov ugotovitev, da je v Sloveniji korupcije veliko. Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič je dejal, da sicer spoštuje raziskavo Transparency International, ki je Slovenijo po korupciji umestila na visoko 27. mesto oz. med države z najmanj korupcije, da pa je v resnici Slovenija "močno skorumpirana država".
Do korupcije lahko prihaja zaradi nedelovanja nadzornih organov, le to pa je posledica političnih preprek, je izpostavil kolumnist in analitik Ervin Hladnik Milharčič. Kot primer za to je navedel Hrvaško, kjer so nadzorni organi začeli "preiskovati, preganjati in soditi" takoj, ko je vladajoča politika s premierko Jadranko Kosor sprostila politične prepovedi. Rezultat je bil med drugim priprtje nekdanjega predsednika hrvaške vlade Iva Sanaderja.
Rajko Pirnat z ljubljanske pravne fakultete pa je ob tem dejal, da ne gre le za politične prepreke, temveč tudi za apatijo. Kot je zatrdil, zaposleni v nadzornih institucijah pogosto ne verjamejo, da lahko kaj storijo. In prav to je po njegovem razlog za duh nepravnosti, ki vlada v Sloveniji.
Dodal je, da se vlada in DZ obnašata tako, kot da ni potrebno spoštovati prava, in da to vpliva tudi na državljane. Pri tem je spomnil še na nedavno zaslišanje prvega moža SCT Ivana Zidarja pred parlamentarno preiskovalno komisijo za gradbene posle. Zdi se mu nesprejemljivo, da je Zidar tedaj prostodušno dejal, da ni v tem, da so se dogovorili o delitvi poslov, nič spornega.
Nekoliko bolj optimističen je bil nastop predsednika uprave Zavarovalnice Triglav Matjaža Rakovca, ki je predstavil uvajanje programa skladnosti poslovanja v družbi. Podjetje je s tem začelo že pred rokom, ki ga zahteva evropska direktiva (leto 2013). Cilj programa je po njegovih besedah pošteno delovanje zavarovalnice. Med drugim so tako v okviru programa ustanovili posebno službo za preprečevanje prevar znotraj same zavarovalnice.