Sreda,
22. 6. 2011,
15.53

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 22. 6. 2011, 15.53

7 let, 9 mesecev

Stekla akcija za pravilno obračunavanja stroškov toplote

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Oktobra se bo iztekel rok, do katerega morajo v večstanovanjskih stavbah, kjer stroške za ogrevanje obračunavajo po površini, vgraditi delilnike stroškov toplote.

Ministrstvo za gospodarstvo je zato začelo z akcijo Plačam, kolikor porabim. Z njo želijo pospešiti pravilno uvajanje delitve in obračunavanja stroškov po dejanski porabi. Vgradnja delilnikov stroškov toplote je obvezna Kot je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil generalni direktor direktorata za energijo Janez Kopač, je po energetskem zakonu vgradnja delilnikov stroškov toplote obvezna. "Zakonska obveznost je sprožila ljudsko gibanje investicij v delilnike toplote, v montažo termostatskih ventilov ipd.," je poudaril. Zato so se odločili za obsežnejšo informativno akcijo, v kateri bodo skušali vsem gospodinjstvom v večstanovanjskih stavbah, ki imajo skupno centralno ogrevanje, razložiti, kakšne so njihove obveznosti, možnosti in prednosti.

Ne gre za "kaprico države" Zakonska obveznost po njegovih besedah ni "kaprica države", pač pa je vgradnja delilnikov toplote in drugih spremljajočih ukrepov, kot je npr. vgradnja termostatskih ventilov, naložba, ki se v povprečju povrne v treh letih, nato pa prinaša neto prihranek vsakemu gospodinjstvu.

Je pa to tudi interes države, saj je zavezana k ciljem zmanjševanja emisij toplogrednih plinov in rabe energije. "Z roko v roki z državljani skupaj izpolnjujemo dva cilja: njihovo kakovostnejše in cenejše bivanje ter državno doseganje obvezujočih ciljev, ki jih imamo v skladu z evropsko zakonodajo," je poudaril.

Prihranek toplote je med 20 do 30 odstotki Kot je še dejal Kopač, je po ocenah prihranek toplote po vgradnji delilnikov toplote in drugih spremljajočih ukrepov približno med 20 in 30 odstotki.

Po pojasnilih vodje sektorja za učinkovito rabo in obnovljive vire v direktoratu Hinka Šolinca gre za dva tipa naprav. Kjer toplota v stanovanje pride po eni cevi, se na to cev privije napravo t.i. kalorimeter, v stanovanjih, kamor toplota prihaja po več ceveh, pa se na vsak radiator pritrdi razdelilnike. Večinoma gre za slednje.

Delilnik, ki se ga pritrdi na radiator (delilniki morajo biti pritrjeni na vse radiatorje v stanovanju), po njegovih navedbah stane med 30 in 35 evri, medtem ko je treba za kalorimeter odšteti 300 evrov in več.

Zakon določa kazen v višini 200 evrov Zakon za lastnika stanovanja, ki po oktobru ne bo imel vgrajenih delilnikov stroškov toplote, sicer določa kazen 200 evrov. Po njegovih besedah mora delilnike vgraditi več kot pol lastnikov v večstanovanjski stavbi, sprejeti pa morajo tudi sporazum, v katerem so navedeni parametri delitve stroškov.

Delilniki obvezni le pri sistemih skupne centralne kurjave Koliko je takšnih stanovanj, Šolinc ni znal oceniti, je pa navedel podatke Pošte Slovenije, da je v Sloveniji stanovanj in lokalov v večstanovanjskih stavbah okoli 190.000. Od tega je nekaj takšnih, ki imajo manj kot štiri stanovanja, pa jih ima pošta na seznamu, precej pa je takih, ki nimajo skupnega sistema ogrevanja.

"Namestitev delilnikov je namreč obvezna samo tam, kjer v bloku obstaja sistem skupne centralne kurjave," je še poudaril Šolinc.

Več informacij o delitvi in obračunavanju stroškov po dejanski porabi je na voljo na spletni strani akcije www.delitevstroskov.si.