Petek,
8. 7. 2011,
15.57

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 7. 2011, 15.57

8 let, 4 mesece

Slovenska zdravilišča v prvem polletju s 6,7 odstotka več obiska

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenska naravna zdravilišča so v prvi polovici letošnjega leta dosegla dober rezultat. Število prihodov tujih gostov se je povečalo za 9,5 odstotka.

Število domačih gostov se je povečalo za 4,6 odstotka, skupaj pa se je število prihodov povečalo za 6,7 odstotka, so sporočili iz Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč. Tuji gostje se približujejo polovičnemu deležu Število prihodov gostov je v prvi polovici leta doseglo 318.670, od tega je bilo domačih gostov 183.800, tujih pa 134.880. Tuji gostje se tako vztrajno približujejo polovičnemu deležu med vsemi gosti, ugotavljajo v Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč. Če bi pri vseh prihodih gostov upoštevali približno 12-odstotni delež domačih gostov, ki v zdravilišča prihajajo z zdravniškimi napotitvami na zdraviliško zdravljenje, v združenju ugotavljajo, da so v turističnem smislu tuji gostje dejansko že v večini. Podobna slika je pri podatkih za prenočitve, kjer so domači gostje v prvem polletju zabeležili za 3,9 odstotka več prenočitev (777.065), tuji pa za 11,7 odstotka več (533.000). Skupaj je bilo v prvih šestih mesecih ustvarjenih 1.310.060 prenočitev, kar predstavlja sedemodstotno rast.

Rusov je bilo 57 odstotkov več kot lani K podaljšanju povprečne dobe bivanja v prvih šestih mesecih so izrazito prispevali gostje iz Rusije; bilo jih je za 57 odstotkov več kot lani, ustvarili pa so za 56 odstotkov več prenočitev. Ruski trg postaja za zdravilišča tako čedalje pomembnejši, čeprav so ruski gostje med tujimi gosti po številu šele na šestem mestu, med prenočitvami pa so se utrdili na tretjem mestu.

Slabši rezultati iz Srbije in Avstrije Na seznamu 16 najboljših držav so malce slabše rezultate kot lani dosegli zgolj gostje iz Avstrije in Srbije pri prihodih ter še dodatno madžarski gostje pri prenočitvah.

V Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč so tako kljub škodljivim vplivom, ki jih je povzročila uvedba enotnega termina zimskih počitnic, zadovoljni z doseženimi rezultati. Ti podatki so tudi dobra napoved za glavno turistično sezono, čeprav pozitivni fizični kazalniki ne pomenijo avtomatično tudi uspešne finančne realizacije, še opozarjajo.