Sreda,
15. 4. 2015,
17.47

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 15. 4. 2015, 17.47

8 let, 3 mesece

Skupina Slovenske železnice lani z več kot 14 milijoni evrov dobička

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V skupini Slovenske železnice so lani, že tretje leto zapovrstjo, ustvarili dobiček. Lani je čisti dobiček znašal 14,4 milijona evrov, leto pred tem pa 18,7 milijona evrov, so sporočili iz družbe.

Še leta 2010 je skupina zabeležila 19,8 milijona evrov izgube, lani pa so imeli dobiček . Ob tem so pri Slovenskih železnicah zapisali, da so z rezultatom zelo zadovoljni.

Dobiček iz poslovanja (EBIT) je lani znašal 23,9 milijona evrov, glede na leto prej pa se je zvišal za skoraj 20 odstotkov. V družbi pojasnjujejo, da se EBIT v zadnjih letih vztrajno povečuje; leta 2011 je recimo znašal 2,1 milijona evrov. Dobiček pred obrestmi, davki, depreciacijo in amortizacijo (EBITDA) je na ravni skupine lani znašal 58,9 milijona evrov in se je glede na leto prej povečal za nekaj več kot tri odstotke. Tudi EBITDA se več let zapored zvišuje; leta 2010 je bila recimo pri 31,3 milijona evrov.

Prihodki za deset odstotkov višji kot leto prej Poslovni prihodki skupine so za leto 2014 znašali 557,18 milijona evrov ter so bili v primerjavi z letom 2013 višji za dobrih deset odstotkov. Na rast poslovnih prihodkov je najbolj vplivala rast prihodkov v podjetju SŽ – Tovorni promet, ki je lani prepeljalo skoraj 18,8 milijona ton tovora, kar je za šest odstotkov več kot leto prej, so sporočili s SŽ. Kot so zapisali, so v letošnje poslovne rezultate skupine všteti tudi stroški odpravnin po programu reševanja presežnih delavcev.

Kakšne načrte ima skupina za letos? Ob tem so v skupini SŽ povedali, da letos načrtujejo še povečati prodajo ter uresničiti predvidene ukrepe za racionalizacijo in nadaljnje izboljševanje poslovanja. "Pričakujemo še večjo rast prihodkov in obsega poslovanja, še posebej v tovornem prometu, kjer dejavno krepimo tržni položaj in povečujemo mednarodno konkurenčnost," so dodali.