Sreda,
3. 8. 2011,
11.43

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 3. 8. 2011, 11.43

8 let, 4 mesece

Sindikat Neodvisnost za večjo zaščito vodij stavk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Sindikalna centrala KNSS Neodvisnost ob grožnjah z odpovedjo zaposlitve stavkovnemu odboru v Luki Koper opozarja na potrebo po večji zaščiti stavkovnih odborov.

Kot je dejal predsednik KNSS Neodvisnost Drago Lombar, ki se sicer ni želel opredeljevati do vsebine stavke v Luki Koper, bi v zakon vnesli jasno določilo, da so tisti, ki vodijo stavko, le zastopniki interesov vseh stavkajočih. Sedaj je to po njegovem mnenju zelo dvomljivo zapisano. V zakonu bi tudi opredelili, v kakšnem primeru lahko uprava podjetja sploh govori o odpovedi zaposlitve stavkovnemu odboru. "Vodstvo bi moralo dokazati nastalo škodo" Lombar se zavzema tudi za to, da bi zakon določal, da mora vodstvo družbe škodo, ki nastane s stavko, dejansko dokazati. "Stavkovni odbor predstavlja zahteve vseh stavkajočih" "Stavkovni odbor predstavlja zahteve vseh stavkajočih in ni logično, da v teh primerih vodstva podjetij grozijo z odpovedjo oz. odpovejo zaposlitev samo predstavnikom teh zaposlenih," je dejal Lombar.

Če bi pravniki, ki pišejo tožbe proti vodjem stavk in stavkajočim, pogledali sodno prakso, bi delodajalcem svetovali, naj ne dajejo odpovedi pogodb o zaposlitvi stavkovnim odborom oz. če že, naj jih dajejo vsem stavkajočim. "Prepričan sem, da je to samo grožnja vsem zaposlenim. Če to uspe, če bodo ti ljudje dobili odpovedi in to postane praksa, kdo si bo še upal voditi stavko," se sprašuje.

Vodjam stavke v Luki Koper grozi odpoved Če bo to postala praksa, bo njihova sindikalna organizacija naredila vse za zaščito sindikalnih zaupnikov, je zagotovil. Uprava Luke Koper je sicer v ponedeljek začela postopke za izredno odpoved delovnega razmerja vsem 23 članom stavkovnega odbora žerjavistov.

Enaka zgodba se je zgodila v družbi Lama Lombar je opozoril, da se je enaka zgodba kot v Luki Koper zgodila v družbi Lama, kjer so štirje sindikalni zaupniki dobili odpoved pogodbe o zaposlitvi, nato pa je družba izgubila vse tožbe, sindikalni zaupniki so dobili odškodnine in prišli nazaj na svoja delovna mesta. "To jasno kaže, da želijo uprave in vodilni v podjetjih s tem, ko dajejo odpovedi stavkovnemu odboru, predvsem uničiti sindikat in vodstvo sindikata," je prepričan Lombar.

Izkoriščanje pogodbenih delavcev Ponavlja se tudi problem izkoriščanja pogodbenih delavcev. "V Lami so bili prek agencij zaposleni makedonski delavci. In tudi ta zgodba se je na sodišču končala v našo korist. Prav tako smo pisali prošnje na inšpekcijo, zgodilo pa se ni nič. In to se dogaja tudi danes," je kritičen Lombar.

"Ti ljudje nimajo nikakršnih pravnih in socialnih pravic" "Ti podpogodbeni delavci so izkoriščani v nedogled. Nihče tega ne nadzoruje. Ti ljudje ne uživajo nikakršnih pravnih in socialnih pravic. To je treba spremeniti," je odločen.

Alternativa in Solidarnost napovedujeta boj V sindikalnih centralah Alternativa in Solidarnost pa zaradi začetih postopkov za izredno odpoved delovnega razmerja vodjem stavkovnega odbora žerjavistov odločajo o tem, da z vsemi oblikami sindikalnega boja, vključno s stavko, solidarno podprejo in zaščitijo člane stavkovnega odbora. Odločitev bodo oznanili v četrtek.

Kot pojasnjujejo v obeh centralah, zakon o stavki v 13. členu jasno določa, da organiziranje stavke oziroma udeležba v njej ne pomeni kršitev delovnih obveznosti, če je stavka organizirana v skladu z zakonom, zato ne sme biti podlaga za začetek postopka za ugotavljanje disciplinske in materialne odgovornosti delavcev in ne sme služiti kot razlog za prenehanje delovnega razmerja.

"Za ugotavljanje zakonitosti je pristojno le sodišče" Uprava Luke Koper si je po njihovi oceni med stavko prilastila pravico, da sama razglasi stavko za nezakonito in je tako na tej podlagi takoj začela s postopki proti stavkajočim članom stavkovnega odbora, čeprav je za ugotavljanje zakonitosti stavke pristojno le sodišče.

"Napad na slovenski sindikalizem in zaposlene" Omenjeno dejanje uprave Luke je zato po prepričanju obeh sindikalnih central v nasprotju s temeljnimi prvinami svobode sindikalnega združevanja in s pravico delavcev do stavke, ki jih zagotavljajo listine Mednarodne organizacije dela, Sveta Evrope in EU. Kot dodajajo, pomeni tudi napad na pravico, ki jo imajo delavci po 77. členu ustave. "Omenjeno dejanje pomeni napad na slovenski sindikalizem in zaposlene, ki ga je potrebno odločno obsoditi," še poudarjajo v obeh centralah.

Stavkajoče podpira tudi sindikat Pergam Podporo stavkajočim so izrazili tudi v Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam. Zapisali so tudi, da je nedopustno in obsojanja vredno, da delodajalci izvajajo sankcije nad predstavniki sindikata, ki opravljajo delo, ki so jim ga zaupali člani.

"Spoštovanje veljavne regulative, dobri poslovni običaji in dostojen odnos do sodelavcev ne morejo biti stvar dobre volje vodstva in lastnikov, pač pa je to njihova dolžnost", pa so zapisali v Industrijskem sindikatu Slovenije.