Četrtek,
17. 3. 2011,
13.23

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 17. 3. 2011, 13.23

8 let, 5 mesecev

Rusija razmišlja o opustitvi projekta Južni tok

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Rusija proučuje možnosti za znižanje stroškov projekta plinovoda Južni tok oz. o njegovi nadomestitvi s projektom, ki bi zagotovil dobavo utekočinjenega zemeljskega plina v Evropo.

Ruska energetska družba Gazprom in vlada proučujeta različne možnosti, da bi znižala stroške pri implementaciji projekta Južni tok," je po sredinih pogovorih med ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevim in turškim premierom Recepom Tayyjipom Erdoganom v Moskvi dejal podpredsednik ruske vlade Igor Sečin. Dopolnitev projekta Južni tok ali njegova alternativa bi lahko bila izgradnja obrata za proizvodnjo utekočinjenega zemeljskega plina na območju Črnega morja ali v bližini nahajališč plina na polotoku Jamal v severni Rusiji, je dodal Sečin. Dogovor s Turčijo še ni podpisan Rusija je že podpisala dogovore z vladami Bolgarije, Srbije, Madžarske, Grčije, Slovenije, Hrvaške in Avstrije o izgradnji plinovoda prek njihovega ozemlja, še vedno pa potrebuje dogovor s Turčijo glede izgradnje plinovoda pod morjem.

Turške oblasti naj bi po prvotnih pričakovanjih izgradnjo odobrile do konca oktobra lani. Sečin je v sredo povedal, da ne razume, zakaj Turčija projektu ne želi prižgati zelene luči. Dodal je, da se bodo pogajanja s turško stranjo nadaljevala.

Pahor in Putin bosta o projektu govorila prihodnji teden Slovenski premier Borut Pahor in predsednik ruske vlade Vladimir Putin se bosta o projektu Južni tok med drugim pogovarjala ob robu obiska ruskega premierja v Sloveniji prihodnji teden, pravijo v kabinetu predsednika vlade, kjer pa navedb v medijih ne komentirajo. Ob Putinovem obisku naj bi Gazprom in slovenska družba Geoplin plinovodi podpisala dogovor o ustanovitvi skupnega podjetja za Južni tok v Sloveniji.

Plinovod Južni tok naj bi po načrtih potekal od Rusije pod Črnim morjem do Bolgarije, nato pa en krak skozi Grčijo do južne Italije, drugi pa v Italijo ali čez Srbijo, Madžarsko, Avstrijo in Slovenijo ali čez Srbijo, Hrvaško, Slovenijo in Avstrijo. Končan naj bi bil leta 2015, po njem pa naj bi letno steklo 63 milijard kubičnih metrov zemeljskega plina.