Ministrstvo za gospodarstvo je v zadnjem letu dobro opravilo svoje delo, ocenjuje ministrica v odstopu Darja Radić.
"Ocenjujem, da smo v tem letu dni na ministrstvu za gospodarstvo dobro opravili svoje delo," je na novinarski konferenci ob zaključku ministrovanja, ki je trajalo od julija lani, DZ pa naj bi se z njenim odstopom seznanil na julijski seji, v Ljubljani dejala Radićeva. Zadovoljna je predvsem z ukrepi, ki so jih izvedli na področju izboljšanja konkurenčnosti podjetij, predvsem z razvojnimi spodbudami.
Sofinancirali "zdravi del slovenskega gospodarstva"
Izpostavila je razpis za razvojne centre slovenskega gospodarstva, prek katerega so s 185 milijoni evrov sofinancirali 17 projektov v skupni vrednosti 425 milijonov evrov. V teh projektih je združen "zdravi del slovenskega gospodarstva", poudarja Radićeva.
Pri internacionalizaciji je kot pomembno izpostavila vzpostavljanje dobrih političnih odnosov in podpise več memorandumov s potencialno pomembnima trgovinskima partnericama Rusijo in Indijo.
Radićeva o turizmu: Sprejete so bile prave poteze
S stanjem v turizmu je zadovoljna, saj da rast dokazuje, da so bile v preteklosti sprejete prave poteze. V novi strategiji za obdobje 2012-2016 naj bi bil poudarek na trženju turističnih proizvodov.
Slabše stanje na področju konkurenčnosti
Stanje pa je po njeni oceni slabše na področju izboljševanja konkurenčnosti poslovnega okolja, kjer bi bili bistveni ukrepi bolj prožen trg dela s hkratnim zagotavljanjem varnosti zaposlenih, odprava administrativnih ovir in znižanje stroškov dela z davčnimi spremembami oz. socialno kapico. Vendar na teh področjih ni bilo bistvenih premikov, zato je kritična. Upa, da se bo uresničila napoved predsednika vlade, da naj bi se sedaj bolj usmerili v povečanje konkurenčnosti.
Upa, da rebalans proračuna ne bo sprejet
Slednjega pa ne kaže predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna, saj ukinja sredstva za spodbujanje podjetništva in konkurenčnosti. Radićeva upa, da predlog ne bo sprejet, saj bi bila ustavitev celotne razvojne podpore zelo slaba in bi kazala na "nerazumevanje dejstva, da lahko samo zdravo gospodarstvo potegne državo iz krize". Upa, da bodo ministri na četrtkovi seji vlade, ki se je namerava udeležiti ravno zaradi rebalansa, to uvideli in pripravili nov predlog.
"Na podorčju energetiki naredili nekaj korakov"
Radićeva je področje energetike po lastnih besedah dobila v "zelo nezavidljivem stanju", z zamudami pri prenosu evropskih direktiv, pripravi nacionalnega energetskega programa, zagonu investicij, so pa uspeli narediti nekaj pomembnih korakov, med katere šteje nacionalni energetski program, energetski zakon, pridobitev sedeža evropske agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev Acer in podpis pogodbe o skupnem podjetju za plinovod Južni tok.
Javno razpravo o nacionalnem energetskem programu bodo po njenih besedah podaljšali do konca oktobra, medtem ko zaključek javne razprave o predlogu energetskega zakona ostaja 25. julij.
"Projekt Teš 6 je zgrešen"
Veliko pozornosti pri ministrovanju je Radićevi vzel projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), ki da je "zgrešen" in pri katerem da je veliko zamujenega. "Če bi imela možnost o projektu odločati pred poldrugim letom, novembra 2009, ta projekt v tej obliki ne bi šel naprej," trdi.
"Ni še vse pokopano"
Meni pa, da "še ni vse pokopano", ter od vodstev Holdinga Slovenske elektrarne in projekta pričakuje intenzivno delo pri usklajevanju pogodbe z Alstomom in pri racionalizaciji nepotrebnih stroškov. "Z optimizacijo projekta se da projekt zapeljati tako, da bo sprejemljiv," pravi.
Namesto da bi prišlo do zmanjšanj vrednosti investicije, sedaj informacije (iz medijev) kažejo, da se bo vrednost le še večala, pravi Radićeva in se sprašuje, ali je smiselno, da država zagotovi potrebne garancije. Tudi ni še videla novega investicijskega programa, ki ga je na njeno pobudo zahtevala vlada.
"Ni mi vseeno. Dela pri tem nisem zaključila, kar pa ne pomeni, da ga ne bom nadaljevala z drugih mest. Je preveč pomemben projekt, o njem preveč vemo, da bi ga kar tako pustili naprej," je dejala Radićeva.
Po njenem mnenju objave v medijih, da naj bi iz Teša izginjala dokumentacija, pojasnjujejo, zakaj je bilo takrat govora o "oranžnem cunamiju", in dokazujejo, da so imeli prav, ko so trdili, da je projekt "zapeljan".
Verjetno bo ustanovila svoje podjetje
Radićeva nove službe še nima. Njen nekdanji delodajalec - Višja šola za gostinstvo in turizem Bled - je ne more zaposliti. Verjetno bo ustanovila svoje podjetje in še naprej zelo aktivna v politiki, je še povedala podpredsednica stranke Zares.