Torek,
15. 3. 2011,
19.06

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 3. 2011, 19.06

8 let, 5 mesecev

Radićeva: Nesreča na Japonskem le kratkoročno zmanjšuje zaupanje v jedrsko energijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Dogodki na Japonskem bodo vsaj na kratek rok prispevali k zmanjšanju zaupanja v jedrsko energijo, je danes za STA povedala ministrica za gospodarstvo Darja Radić.

Ko se bo položaj umiril, pa se bo jedrska energija po njeni oceni gotovo spet pokazala kot pomemben vir energije - tudi v Sloveniji.

"Ko se bo položaj umiril, se bo jedrska energija pokazala kot pomemben vir energije" Nesreče v jedrskih elektrarnah na Japonskem bodo vsaj na kratek rok zmanjšale zaupanje v jedrsko energijo, kar tudi že kažejo odzivi nekaterih držav, ki so zaustavile razmišljanja o tovrstnih projektih. Vendar pa Radićeva opozarja, da o tem govorijo le na kratek rok.

"Ko se bo položaj umiril, pa se bo jedrska energija spet pokazala kot pomemben vir energije, ki ga želimo razvijati in za katerega je modro, da ga imamo tudi v Sloveniji," je prepričana ministrica.

Slovenski nacionalni energetski program sicer predvideva kombinacijo hidroenergije, termoenergije in jedrske energije. Tako je v njem še vedno načrtovan tudi drugi blok Nuklearne elektrarne Krško, vendar je po besedah Radićeve pod do izvedbe projekta še dolga, saj za zdaj ostaja pri ideji. Do same izvedbe bo tako preteklo še precej let in verjetno bo do takrat tudi jedrska tehnologija napredovala v smeri večje varnosti, je dejala.

Kot je poudarila, pa se je ravno ob tem primeru izkazalo, kako visoka so že danes merila oz. varnostni parametri za delovanje nukleark. Po zadnjih podatkih na Japonskem tudi zelo dobro obvladujejo nesrečo, je povedala. Ministrica se strinja, da bo nesreča spodbudila lobije, ki zagovarjajo druge vire energije. "To zagotovo velja tudi za Slovenijo," je dejala.

Slovenija sicer napreduje na področju obnovljivih virov energije, je prepričana ministrica, ki ob tem omenja načrtovano gradnjo hidroelektrarn na srednji Savi in dokončanje na spodnji Savi. Prav obnovljivi viri in učinkovita raba energije sta po njeni oceni tudi "ključni točki, v kateri bi se morali usmeriti v prihodnje - tudi v naši energetiki".