Po podatkih združenja pridelovalcev šampanjca je prodaja tega penečega vina v lanskem letu prvič po dveh letih upada ponovno narasla. Največjo porast prodaje so sicer zaznali zunaj Evropske unije.
Potem ko je leta 2008 prodaja padla za pet odstotkov in v letu 2009 celo za devet, je lansko leto narasla za 8,9 odstotka. Decembrska prodaja, ki predstavlja približno 15 odstotkov letne, je sicer tudi lani, predvsem zaradi slabega vremena, padla za dobrih pet odstotkov.
Prodaja najbolj raste na trgih izven EU
Lani smo potrošniki tako kupili kar 319,5 milijona steklenic ali za štiri milijarde evrov šampanjca. Leto 2010 je bilo četrto najboljše leto, največ steklenic, kar 338,7 milijona, so jih prodali leta 2007. Še vedno se dobra polovica šampanjca proda na domačih, francoskih tleh, a ta trend hitro upada. Prodaja na domači ravni je narasla za dobra dva odstoka, na ravni EU za 14, Belgijci so na primer lani popili za skoraj devet odstotkov več šampanjca, največji porast prodaje pa so zaznali na trgih izven EU.
"Za šampanjec ni bilo pravega vzdušja"
Po besedah predstavnika združenja Daniela Lorsona porast prodaje nakazuje, da kriza pojenjuje. "Leto 2010 je malce presenetljivo pretrgalo negativne trende zadnjih dveh let," je dejal. Ob tem je poudaril, da glavni krivec slabe prodaje ni bila toliko kriza kot slabo razpoloženje. "Redni pivci šampanjca so imeli kljub krizi sredstva, da si kupijo steklenico, a za to preprosto ni bilo pravega vzdušja. Manjkal je dejavnik dobrega počutja," je dejal.
Pridelovalci se celo bojijo, da bodo zaloge pošle
Zaradi povečanega povpraševanja, znižanja cen v preteklih letih in manjše pridelave pa letos grozi, da bodo zaloge šampanjca pošle že do aprila. Pridelovalce je hiter dvig povpraševanja namreč močno presenetil. V preteklih letih so se potrošniki, predvsem zaradi krize, zatekli k cenejšim nadomestkom, kot so italijanska peneča vina in španska cava. Zaradi upada prodaje so nekatere trgovske verige v letu 2009 uvedle celo akcije 'kupiš eno, dobiš dve steklenici šampanjca priznanih pridelovalcev'. Pridelovalci so, da bi se izognili hujšemu padcu cen in prevelikim zalogam, zmanjšali pridelavo, zdaj pa jih je hiter preobrat presenetil in se bojijo, da bodo zaloge pošle.
V Šampanji bodo širili vinograde
V Šampanji bodo proizvodnjo dolgoročno skušali povečati tudi s širjenjem območja pridelovanja (appellation vinogradi). V naslednjih mesecih naj bi posebna komisija tako pregledala in ocenila številna zemljišča, ki so primerna za vinogradništvo. Njihovi lastniki pa bodo tako zadeli na lotu, saj jim bo cena močno narasla. A nove trte bodo prve sadove obrodile šele leta 2025 ali pozneje.