Torek, 2. 8. 2011, 19.41
8 let, 4 mesece
Požar: Namesto devet bodo podizvajalci Dars stali 20 ali 30 milijonov evrov

To je v Studiu ob 17h na Radiu Slovenija dejal predsednik Društva podizvajalcev Mirko Požar. Prva dama Darsa Mateja Duhovnik ga je zavrnila z besedami, da sodna praksa govori v njihov prid.
"SCT je na koncu vedno poplačal svoj dolg"
Na vprašanje, zakaj so začeli podizvajalci del pri gradnji avtocest zahtevke, ki so se nanašali na neplačana dela s strani SCT od leta 2005 naprej, na Družbo za avtoceste v RS (Dars) vlagati šele jeseni 2009, je Požar odgovoril, da je to podjetje, ki je zdaj v stečaju, rado zamujalo s plačili, da pa je na koncu svoj dolg vedno poplačalo.
Dodal je, da so verjeli, da so varni, saj je Dars v državni lasti, poleg tega pa jim je bilo zagotovljeno, da ima zadržanih najmanj pet odstotkov pogodbene vrednosti posla in da bodo poplačilo, če bi se kaj zalomilo, dobili s tega naslova.
"Zahtevki podizvajalcev niso bili prepozni"
Ob tem je Požar opozoril, da je Dars ignoriral opozorila podizvajalcev, ki so od septembra 2009 opozarjali na to, da jim SCT ne plačuje opravljenega dela za izvedena dela in je vse do aprila letos redno plačeval gradbenemu podjetju. To po njegovih besedah pomeni, da zahtevki podizvajalcev, ki so prihajali v drugi polovici leta 2010, niso bili prepozni, kot trdi Duhovnikova.
"Nekateri podizvajalci so SCT dajali protigarancijo"
Znova je zavrnila možnost, da bi lahko 25 do 30 podizvajalcev, ki jim je SCT ostal dolžan devet milijonov evrov, poplačali z unovčitvijo bančne garancije. Kot je zatrdila, so te prenizke in so večnamenske, kar pomeni, da bi Dars v primeru, da bi jih unovčil, ostal brez garancije za dobro opravljeno delo, prav tako pa bi se pojavila nevarnost, da bi moral za dokončanje del in napake v garancijski dobi porabiti lastna sredstva. Ob tem je opozorila še, da so nekateri podizvajalci SCT dajali protigarancijo, ki bi jo lahko banka unovčila in bi tako kljub vsemu ostali praznih rok.
"Ni nobene podlage, po kateri bi morali ista dela plačati dvakrat"
Sicer pa bi lahko Dars po njegovih besedah podizvajalce plačal tudi z naslova že omenjenih zadržanih sredstev v višini petih odstotkov pogodbene vrednosti posla. Teh bi moralo biti pri projektu prekmurske avtoceste za 42 milijonov evrov, a jih je uprava po njegovih besedah že zapravila. Duhovnikova tega ni zanikala in je ponovila le, da ni nobene podlage, po kateri bi morali ista dela plačati dvakrat.
Ob tem je predsedniku društva očitala, da podizvajalci v času, ko je bil SCT še solventen, pred podjetjem niso nikoli protestirali. Izpostavila je tudi, da so pri prijavah SCT na razpise naleteli na številne izjave podizvajalcev, da do tega podjetja nimajo nobenih terjatev več. Šlo naj bi za lažna potrdila, s katerimi so SCT pomagali priti do novih del.
Požar: To je poletna farsa
Kljub temu da bo posebna Darsova delovna skupina prihodnje dni začela s podizvajalci pregledovati odgovore družbe na zahtevke v zvezi z neplačili, Požar ni optimističen. Kot je dejal, je to "poletna farsa", da so lahko pristojni na dopustu, saj skupina nima nobenih pooblastil. Duhovnikova se s tem ni strinjala, saj verjame, da gre za kompetentne ljudi, ki bodo morda prišli do novih pravnih dejstev.
Omenjeni primer ga navdaja s prepričanjem, da se bo podobno končala tudi zgodba podizvajalcev, ki jih zastopa. Nekaj jih je namreč tožbe zoper Dars že vložilo, drugi pa naj bi to še storili.