Sreda,
19. 12. 2012,
17.02

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 19. 12. 2012, 17.02

8 let, 3 mesece

Odločitev ustavnega sodišča takoj pocenila slovensko zadolževanje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ustavno sodišče je presodilo, da bi bila referenduma o zakonu o državnem holdingu in zakonu o slabi banki protiustavna. Odločitev so finančni trgi očitno sprejeli z odobravanjem.

Zahtevani donos za državno osemletno obveznico, ta velja za najbolj likvidno slovensko evrsko obveznico, je danes namreč zdrsnil za 0,2 odstotne točke na 5,2 odstotka, kar je najnižja raven od letošnjega marca. Močan odziv je tudi pri slovenski dolarski desetletni obveznici, izdani konec oktobra. Njen zahtevani donos je prvič po vložitvi referenduma padel pod petodstotno raven na 4,97 odstotka, poroča časnik Finance.

Odzivi ekonomistov na odločitev ustavnega sodišča: Damijan: Last-minute priložnost za Slovenijo

"Ustavno sodišče je v svoji presoji očitno ocenilo, da bi negativne posledice uveljavljanja pravice do referenduma pomenile večjo grožnjo za ostale ustavne vrednote, kot so predvsem učinkovito izvajanje funkcij države, vključno z ustvarjanjem pogojev za razvoj gospodarskega sistema in uresničevanje človekovih pravic, zlasti pravic socialne varnosti in varstva dela ter pravice do svobodne gospodarske pobude," je zapisal ekonomist Jože P. Damijan. Ustavno sodišče je po njegovem ravnalo izjemno preudarno in odgovorno. "S tem je vsaj na formalni plati zagotovilo pogoje, da bo manj verjetno prišlo do erozije gospodarskega sistema in socialne države, do česar bi nedvomno prišlo z razpisom obeh referendumov," je pojasnil. S to odločitvijo ustavnih sodnikov Slovenija po njegovem mnenju dobiva bolj operativno vlado in priložnost, da se izogne prošnji za finančno pomoč. "Gre za 'last-minute' priložnost. Upajmo, da jo bo Slovenija sposobna izkoristiti," je dejal Damijan.

Lahovnik: Odločitev je verodostojna

Odločitev ustavnega sodišča pozdravlja tudi Matej Lahovnik, pri njej pa vidi vsaj tri zelo pozitivne vidike. Ustavno sodišče je tokrat odločilo relativno hitro, zato bo prišlo le do dvomesečne zamude pri uveljavitvi obeh zakonov, odločitev pa je dobra novica za gospodarstvo, saj omogoča, da se po zgledu Nemčije, Irske in Švedske končno uveljavi predlagani koncept sanacije bančnega sistema, je dejal Lahovnik. "Odločitev je bila sprejeta z veliko večino, kar kaže na veliko verodostojnost te odločitve ustavnega sodišča. Pričakujem, da bo ustavno sodišče enako presodilo tudi v primeru referendumske zahteve sindikatov javnega sektorja glede zakona o izvrševanju proračuna (za leti 2013 in 2014)," je še pojasnil Lahovnik.

Polanec: Korist bo v umiku države iz gospodarstva

Z odločitvijo ustavnega sodišča je zadovoljen tudi ekonomist Sašo Polanec. Kot je dejal, pomeni uveljavitev zakona o slabi banki odsvojitev slabih terjatev v drugo institucijo in posledično povečanje možnosti za prodajo državnih bank. "Čeprav prednosti državnega holdinga ni veliko, največjo korist pričakujem v umiku države iz gospodarstva," je dodal.

Mencinger: To je sramota za ustavno sodišče

Drugače meni Jože Mencinger, ki je zapisal: "Sramota za ustavno sodišče; ali nič ne razumejo ali pa se že bojijo."

Tajnikar: Ekonomska stroka je dobila klofuto

Kritičen je tudi Maks Tajnikar. "Ker strokovno ni sporno, da imata tako slaba banka kot državni holding alternative in da izbor med njimi ni družbeno nevtralen, je ustavno sodišče s tem ljudem odvzelo pravico do alternative, torej možnosti, da se odločajo med alternativami". Odločitev sodnikov vidi kot klofuto ekonomski stroki in prilizovanje politiki.