Torek, 4. 8. 2015, 18.53
8 let, 2 meseca
Nenavadno visoke cene za navadne ljubljanske hiše

Na trgu nepremičnin je danes kralj kupec, ne več prodajalec, kot je to veljalo pred desetletjem. A miselnost slovenskih lastnikov nepremičnin se spreminja le počasi. Zaradi svoje velike navezanosti na dom želijo številni iztržiti kar največ, a kupec za žulje in spomine lastnikov ni več pripravljen plačati.
Hiter ogled ponudbe hiš na največjem slovenskem nepremičninskem portalu nepremičnine.net pokaže, da so cene hiš v Ljubljani zelo različne. Od dobrih sto tisoč evrov do milijon evrov in več. Presenetljivo pa je, da jih nekateri prodajalci še vedno cenijo tako, kot so se prodajale v najbolj cvetočih letih slovenskega nepremičninskega trga. Takrat se je prodalo skoraj vse.
Kupci se vse bolj zavedajo, da hiše, tudi če bi bile njihove cene nižje, zahtevajo velika vlaganja v prenovo in vzdrževanje.
"Vsaj v Ljubljani ni več prisoten trend, da v isti hiši živi več generacij, zato vidim rešitev za te nepremičnine v predelavi v večstanovanjske hiše za trg. Ljudje danes raje živijo v manjših objektih kot v velikih blokih ali stolpnicah," pove Mavčeva, ki omeni možnost, da lahko več družin skupaj kupi takšno hišo in jo v lastni režiji predela v manjše enote. Hkrati opaža tudi vse večje povpraševanje po stanovanjih v hišah.
"Če ti v današnjih časih uspe prodati takšno nepremičnino s pozitivno ničlo, gre za izjemen rezultat. Vedno več je primerov, ko prodajalci nepremičnino, ki so jo kupili v zadnjih desetih letih, prodajo za manj, kot so dolžni banki," pove.
Pri svojem delu se velikokrat srečuje s prepadom med željo prodajalca in realno postavljeno ceno. "Prodajalce velikokrat vprašam, ali imajo namen nepremičnino prodajati ali prodati. Če vztrajajo pri svojih visokoletečih pričakovanjih, skupaj določimo ceno, nekoliko višjo od tržne, a na koncu vedno pristanemo pri realno postavljeni ceni. To pomeni, da šele takrat vzbudimo povpraševanje in oglede kupcev. Prvi pogoj pri prodaji je torej zaupanje v nepremičninskega posrednika," poudarja.
"Ne samo slovenski kupci, tudi tujci so danes izjemno dobro poučeni o stanju na trgu in bistveno bolj racionalni kot pred desetletjem. Morda so za določeno mikrolokacijo res pripravljeni odšteti malenkost več, nihče pa ni pripravljen preplačati nakupa," pojasni. Računi prodajalcev, da se bo zagotovo našel določen kupec, ki bo za nepremičnino pripravljen na široko odpreti denarnico, se že dolgo ne izidejo več.
Vse nepremičnine, prikazane v nadaljevanju, so po njenem mnenju absolutno precenjene. "Glede na lokacijo, starost in urejenost objektov ne gre za nikakršne presežke v ponudbi. Danes lahko za milijon evrov v Trnovem kupiš najmodernejšo hišo in se brez kakršnihkoli posegov takoj vseliš vanjo," ponazori.
"V praksi se dogaja, da kupci ponujajo tudi do polovice nižjo ceno. Ko čez eno leto na ogled pride tretji morebitni kupec s takšno ponudbo, pa se prodajalci postavijo na realna tla. Če se jim s prodajo mudi, tako iztržijo še manj, kot je bila prva 'neprimerna' ponudba," pove.
Pri določanju realnih cen torej ne gre za kaprico agentov, temveč za realno sliko slovenskega nepremičninskega trga. Vsakemu prodajalcu Mavčeva zato pove, da je prvi kupec najboljši kupec.
Najbolj so nam v oči padle naslednje cene hiš: