Petek, 7. 12. 2012, 14.41
7 let, 10 mesecev
Logisti za drugi tir, država o uvrstitvi v nov večletni finančni okvir EU še razmišlja
Ali bo projekt uvrščen v naslednji večletni finančni okvir EU, po besedah vodje direktorata za infrastrukturo Boštjana Riglerja še ni odločeno. "Vprašanje ni, ali je drugi tir potreben, ampak na kakšen način in v kakšnem času," je bil danes nedvoumen prvi mož Luke Koper Bojan Brank.
Na ministrstvu za infrastrukturo in prostor so bolj zadržani. Projekt bo sicer pripravljen za večletni finančni okvir EU 2014-2020 in realno je, da bi prihodnjo pomlad dobil gradbeno dovoljenje, vendar je po Riglerjevem mnenju smiseln le, če se bodo uresničile napovedi o rasti pretovora v Luki Koper.
Zmogljivosti železniškega prevoza pretovora, ki jih ponuja sedanji prvi tir, bodo odvisno od dinamike rasti pretovora v Luki Koper sicer zasičene med letom 2018 in 2021, je pokazala študija ocene bodočih blagovnih tokov v Luki Koper, ki jo je danes predstavil Damijan.
Če drugi tir v tem času ne bo zgrajen, ostaja po njegovem mnenju realna nevarnost, da se bo dodatni promet, ki bi sicer prišel v koprsko pristanišče, preusmeril v druga jadranska pristanišča.
V nasprotnem primeru pa bi se z gradnjo drugega tira povečal promet slovenskih logističnih podjetij. Skupne pozitivne koristi, ki bi jo investicija prinesla do leta 2030, so v študiji ocenjene na 320 do 390 milijonov evrov, multiplikativni učinki v gospodarstvu, ki bi jih imela gradnja drugega tira, pa na milijardo evrov.
Slovenske železnice in Luka Koper sta po mnenju generalnega direktorja Slovenskih železnic Dušana Mesa v odnosu do hrvaške konkurence še v prednosti, ne bodo pa je imeli več dolgo, če ne bodo naredili nujnih korakov. Boljšo konkurenčnost je po njegovem možno zagotoviti le s sodobnejšo infrastrukturo, ki bo dvignila kakovost in bo obenem cenovno ugodnejša.