Nekdanji predsednik uprave Merkurja Bine Kordež je znova izpostavil, da del krivde za težave Merkurja nosijo tudi banke.
"Današnja situacija je v prvi vrsti posledica naše in odločitve bank, da gremo v menedžerski prevzem. Ni dvoma, da je bil to povod vsega, kar se je dogajalo v zadnjih treh letih. Vseeno bi lahko bili današnji rezultati bistveno drugačni, če bi predstavniki bank v drugi in tretji fazi sprejeli predloge, da bi reševali Merkur, ne pa samih sebe," je v pogovoru za Večerovo prilogo V soboto ocenil Kordež in dodal, da je bila prepoved nadaljnjega financiranja prevzema večja napaka kakor sam prevzem.
"Ko ti banke to predlagajo, to moraš narediti"
Po pojasnilih Kordeža, zoper katerega zaradi menedžerskega odkupa in z njim povezanih poslov teče kriminalistična preiskava zaradi suma zlorabe položaja in oškodovanja podjetja, so banke financirale Merfin in ko so bankam prepovedali, da ga še naprej financirajo, so odobrile kredit Merkurju z željo in pričakovanjem, da bo Merfin s tem denarjem vrnil svoja posojila. "Ne bi rekel, da je bila to naša napaka, a ko ti banke to predlagajo, to moraš narediti, ker brez bank se preprosto ne da poslovati," je poudaril nekdanji prvi mož Merkurja, ki je bil prepričan, da to ne bo ogrozilo Merkurja.
Kordež: Bankam sem bilančno situacijo predstavil takoj
Kordež je zagotovil tudi, da je bankam takoj predstavil celotno bilančno situacijo. "Tudi izredna revizija septembra ni odkrila nič takega, česar ne bi bankam povedal že maja lani. Razlika med obema revizijama za leto 2009 je bila zgolj v vrednotenju naložb," je pojasnil Kordež, ki mu delničarji Merkurja na petkovi seji prav na podlagi izredne revizije niso podelili razrešnice za leto 2009.
Verjame, da bo prisilna poravnava uspela
Kot je povedal Kordež, je ob v začetku lanskega leta, ko so se začele pojavljati težave, razmišljal o prisilni poravnavi Merkurja, vendar je ocenil, da to ni potrebno in da bi trpeli dobavitelji ter drugi poslovni partnerji. Zato je raje predlagal povezovanje z Mercatorjem. "Drži, da bi bil potem minus pri lastnikih in bankah, kar bi bilo tudi prav, a Merkurjevo poslovanje ne bi trpelo in več zaposlenih bi obdržalo zaposlitve," je poudaril Kordež, ki sicer verjame, da bo prisilna poravnava uspela.
"Ko si medijsko ubit, se je praktično nemogoče ponovno zaposliti"
55-letni Kordež, ki je pri menedžerskem prevzemu zastavil svoje premoženje, od odhoda iz Merkurja ni zaposlen. "Delam pri določenih projektih za nekoga iz tujine, kar bom verjetno nadaljeval. Ko si medijsko ubit, se je praktično nemogoče ponovno zaposliti," je poudaril in dodal, da živi od ženine polovice premoženja, saj svojih prihrankov nima, ker mu jih je Factor banka, kjer je najel posojila za menedžerski prevzem, zablokirala.
Verjetno bo šel v osebni stečaj
Predvideva, da bo šel v osebni stečaj. "Šel sem v projekt, zastavil tudi osebno premoženje, in ker projekt ni uspel, sem to premoženje izgubil," je pojasnil Kordež in zagotovil, da ni nezakonito pridobival osebnega premoženja. "Če sebe še enkrat postavim v tedanjo vlogo, se bojim, da bi se ponovno odločil za menedžerski prevzem, ker je pač takrat bilo takšno razmišljanje," je še dejal.