Na javni predstavitvi mnenj o osnutku nacionalnega energetskega programa, ki jo je v DZ pripravil parlamentarni odbor za gospodarstvo, so udeleženci največ pozornosti namenili pomanjkljivostim.
Govorili so tudi o okoljsko sprejemljivem oskrbovanju z energijo ter gospodarskih učinkih nacionalnega energetskega programa.
Podaljšanje Nek in gradnja Teš 6
Gospodarska ministrica v odstopu Darja Radić je uvodoma pojasnila, da je ministrstvo za gospodarstvo v osnutku nacionalnega energetskega programa pripravilo pet scenarijev razvoja slovenske energetike. Vsi predvidevajo podaljšanje življenjske dobe Nuklearne elektrarne Krško (Nek) za 20 let, medtem ko je izgradnja drugega bloka predvidena v dveh. Trije scenariji predvidevajo izgradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj.
Kopač: Program mora prinesti realizacijo učinkovite rabe energije
Direktor direktorata za energijo Janez Kopač je dejal, da so prednostna področja programa učinkovita raba energije, izkoriščanje obnovljivih virov energije ter razvoj pametnih omrežij. Nacionalni energetski program mora po njegovih besedah prinesti predvsem realizacijo učinkovite rabe energije, sicer Slovenija ne bo mogla dosegati zastavljenih ciljev. Po njegovih besedah bi, odvisno od izbire scenarija, za vse investicije potrebovali med 25 in 29 milijardami evrov, od tega bi bilo približno devet odstotkov predstavljala javna sredstva.
Da je Zasavje "edina regija v Sloveniji, ki na energetskem področju izgublja vse", pa je dejal predsednik odbora za razvoj energetike v Zasavju Karel Vukovič. Pri tem je izpostavil načrtovano zakasnitev izgradnje hidroelektrarn na Savi ter zapiranje premogovnika Hrastnik. Po njegovem mnenju gre za "odpis Zasavske energetike".
Barovič: Slovenija mora ostati samozadostna
Nacionalni energetski program ni političen program, prav tako pa tudi ne interesni program, je ocenil poslanec SNS Bogdan Barovič. Slovenija mora ostati relativno samozadostna z oskrbo električne energije, je dejal in dodal, da program ne predvideva ohranjanja Termoelektrarne Trbovlje, kar bo po njegovih besedah povzročilo veliko socialno krizo ter gospodarsko škodo.
Savić opozoril na nevarnosti jedrske energije
Po mnenju udeležencev javne razprave pereč problem še vedno ostaja vprašanje podaljšanja življenjske dobe Neka. Dean Savić, ki je spregovoril v imenu okoljskih organizacij, združenih v delovni skupini za energetiko mreže Plan B za Slovenijo, je opozoril na nevarnosti uporabe jedrske energije. Nacionalni energetski program po njegovih besedah "dobro prepoznava nevarnost" podnebnih sprememb, vendar pa še vedno predvideva uporabo jedrske energije ter premoga, da zadosti "različnim lobijem".
Karel Lipič iz Zveze ekoloških gibanj je opozoril, da v zvezi vztrajajo pri zaprtju Neka in da ne bodo dovolili izgradnjo drugega bloka brez referenduma.
Puklavec: Plinski scenarij je podcenjen
Udeleženci so spregovorili tudi o uporabi plinske energije, predstavnik družbe TGE Gas Engineering Janko Puklavec pa je poudaril, da je plinski scenarij v nacionalnem energetskem programu podcenjen. Zemeljski plin je ekološko najčistejše fosilno gorivo, zato ga zagovorniki obnovljivih virov energije vidijo kot komplementaren vir, je dejal. Da je treba povečati uporabo plina, se je strinjal tudi profesor na oddelku za geografijo ljubljanske filozofske fakultete Dušan Plut. Program bi moral biti po njegovih besedah sicer ključen nacionalni projekt, ker usmerja celotne razvoj gospodarstva in vpliva na vsakdanje življenje.
Stritih: Gre za dober program
Kljub temu, da ima program nekaj pomanjkljivosti, direktor službe vlade za podnebne spremembe Jernej Stritih ocenjuje, da gre za dober program. S tem se je strinjal tudi direktor Gen Energije Martin Novšak, ki je med pomanjkljivostmi izpostavil napake pri izračunih cen električne energije v prihodnosti. Nacionalni energetski program je nabor želja in pritiskov s strani investitorjev, je menil poslanec SDS Danijel Krivec, ki pričakuje, da bo program, če bo sprejet, v prihodnosti prečiščen predvsem na področju "izvedbenega dela".
Radićeva je ob zaključku razprave ocenila, da je predstavitev mnenj poudarila nekatere stvari, ki v dokumentu niso dobro dodelane. Po njenem mnenju je šlo v predstavitvi mnenj sicer "predvsem za predstavitev posameznih regionalnih in področnih interesov".
Rok za javno razpravo o osnutku nacionalnega energetskega programa, ki je bil že podaljšan do 15. septembra, bo zaradi poletnih dopustov še dodatno podaljšan, je še dodala Radićeva.