Tina Vovk

Torek,
22. 4. 2014,
9.51

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 22. 4. 2014, 9.51

7 let, 11 mesecev

Ko se država sama povabi na vaš piknik

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Obdavčitev zasebne porabe v Sloveniji je nad povprečjem evroobmočja; če boste za piknik s prevozom, elektriko in nekaj pripomočki odšteli sto evrov, boste od tega okoli 40 evrov plačali državi.

Finance so izračunale, da ob desetih povabljenih gostih na piknik s plačilom davkov pride še sedem nepovabljenih, med njimi dva upokojenca in dva javna uslužbenca.

Po podatkih Eurostata je bila slovenska poraba že leta 2011 med najbolj obdavčenimi v EU. Tako imenovana implicitna davčna stopnja, s katero je statistični urad izračunal, koliko davkov odštejemo od naše porabe, je znašala 23 odstotkov, leta 2012 pa se je dvignila še za pol odstotne točke. Višje davke na porabo je imelo le šest držav EU.

Najbolj obdavčene so cigarete Po izračunih Financ je košarica življenjskih potrebščin zdaj obdavčena z več kot 25-odstotno stopnjo. Leta 2009 je bila manj kot 21 odstotkov. Najbolj obdavčen izdelek v Sloveniji so cigarete. Kadilci pri vsaki škatlici, ki jo kupijo, še tri plačajo državi.

Elektrika ne zaostaja veliko. Zaradi pavšalnih nadomestil se izračuni nekoliko razlikujejo, velja pa, da manj ko porabite, bolj ste proporcionalno obdavčeni. Tretjina gre distributerjem, ki so v Sloveniji v državni lasti, okoli tretjino je davkov. Tudi pri zemeljskem plinu je cena energenta manj kot polovica končne cene. Podobno sta obdavčena še bencin in dizelsko gorivo.

Kdo porabi te davke? Javna poraba se je v zadnjih šestih letih povečala za 840 milijonov evrov ali pet odstotkov, čeprav so se davčni prihodki zmanjšali za 1,3 milijarde evrov. Za kaj porabimo manj: - Za naložbe: javne naložbe je država v času krize oklestila za 360 milijonov evrov, čeprav je bilo prejetih evropskih sredstev (namenjenih predvsem za naložbe) za 573 milijonov evrov več.

Za kaj porabimo več: - Za pokojnine in druge socialne transferje (dobra četrtina javne porabe je šla lani za pokojnine), - za stroške dela javnih uslužbencev, ki so višji (javni uslužbenci so porabili 22 odstotkov razpoložljivih javnih sredstev), - za obresti (lani smo plačali pol milijarde evrov več kot pred začetkom krize), - za subvencije (lani jih je bilo izplačanih več kot pol milijarde evrov).