Sobota,
22. 1. 2011,
15.10

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 22. 1. 2011, 15.10

7 let, 9 mesecev

Kitajska podelila več razvojnih posojil kot Svetovna banka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kitajska je v zadnjih dveh letih državam v razvoju namenila več razvojnih posojil kot Svetovna banka, kar kaže na vse večjo gospodarsko moč Pekinga in njegovo potrebo po naravnih virih v teh državah.

Kitajska banka za razvoj in kitajska izvozno-uvozna banka, ki sta obe v državni lasti, sta v letih 2009 in 2010 vladam in podjetjem v državah v razvoju namenili različna razvojna posojila v višini najmanj 110 milijard dolarjev. To presega 100,3 milijarde dolarjev razvojnih posojil, ki jih je od sredine 2008 do sredine 2010 za pomoč v času globalne finančne krize namenila Svetovna banka, piše Financial Times, ki se pri tem sklicuje na lastno raziskavo.

Podatke za Kitajsko je britanski časnik zbral na podlagi objavljenih podatkov bank, dolžnikov in kitajske vlade. Razvojna sredstva Svetovne banke pa se nanašajo na posojila, ki sta jih odobrili Mednarodna banka za obnovo in razvoj kot glavni posojilodajalec Svetovne banke in Mednarodna finančna korporacija, ki posoja zasebnemu sektorju.

Peking želi okrepiti stike z državami v razvoju Obseg kitajskih posojil odseva prizadevanja Pekinga, da bi okrepil stike z državami razvoju. V času globalne finančne krize in kreditnega krča je Kitajska uspela okrepiti interese svojih energetskih podjetij s tem, ko je ponudila posojila državam, odkoder pridobiva surovine.

Sporazumi o kitajskih posojilih so med drugim vključevali obsežna posojila z nafto bogatim Rusiji, Venezueli in Braziliji, pa tudi indijskim podjetjem, od katerih Kitajska kupuje strojno opremo za energetske objekte, posojila za infrastrukturne projekte v Gani in železnice v Argentini.