Sreda, 10. 6. 2015, 15.16
7 let, 7 mesecev
Kako zamenjati dobavitelja električne energije?

Z včerajšnjim dnevom deluje na slovenskem trgu oskrbe gospodinjstev z električno energijo osem dobaviteljev (čeprav jih je za to dejavnost registriranih še mnogo več), kar odjemalcem daje lepo število možnosti za iskanje najugodnejšega. Vsi obljubljajo, da so prav oni najugodnejši, in pavšalno obljubljajo znatne prihranke, a resnica je, da ni enega samega ponudnika, ki bi bil najugodnejši prav v vseh primerih uporabe.
Zlasti za gospodinjstva, ki ne porabijo veliko električne energije, so pomembna postavka znesek za omrežnino in z zakonom predpisani prispevki, katerih višina je neodvisna od porabe in se obračuna tudi takrat, ko števec porabe v enem mesecu ne pokaže nobenega premika. Pri računanju prihrankov je tako treba upoštevati, da so ti stroški enaki ne glede na izbranega dobavitelja in ne glede na porabo, zato na te postavke zamenjava dobavitelja nima nikakršnega vpliva.
Prav tako je treba vedeti, da nekateri dobavitelji vsak mesec prištevajo "stroške vodenja računa" ali posebej obračunavajo odčitavanje števca. Tisti evro ali dva na mesec lahko torej hitro izniči morebitne prihranke pri stroških zgolj za porabljeno energijo.
Toda prav zaradi raznih skritih stroškov, kot so vodenje računa ali sporočanje stanja števca pri nekaterih dobaviteljih, so najbolj zanesljivi vir popolnih podatkov odjemalci vsakega posameznega dobavitelja.
Postopek ni zahteven, praviloma so vsi zahtevani obrazci na voljo tudi na spletnih straneh dobaviteljev in jih je tudi mogoče dostaviti prek elektronske pošte. Seveda pa je na voljo tudi urejanje teh formalnosti na prodajnih mestih dobaviteljev. Med zahtevanimi obrazci je tudi pooblastilo novemu dobavitelju, da v imenu odjemalca uredi vse potrebno za odjavo od zdajšnjega dobavitelja.
Postopek je za odjemalca brezplačen, vendar obstoječi dobavitelj ne bo dovolil prehoda ali bo zahteval pogodbeno kazen, če je imel odjemalec časovno vezavo in ta pogodbeni čas še ni potekel.