Torek, 18. 11. 2014, 14.43
7 let, 9 mesecev
Izredni limit je draga rešitev
Praviloma bi se morali vsi držati pravila, da zapravimo le toliko, kolikor zaslužimo. A ker vemo, da vselej ne gre tako, še posebej v predprazničnem decembrskem času, mnogi za to obdobje najamejo posojilo oziroma povišajo limit na svojem osebnem računu. Kaj je bolje? Izračun pokaže, da je potrošniško posojilo v vsakem primeru cenejše kot izredni limit, tudi zaradi tega, ker največkrat velja, da ko enkrat imamo visok limit, se ga stežka znebimo in vseskozi živimo na "kredit".
Za odobritev izrednega limita v višini treh tisočakov imamo naslednje stroške: odobritev limita 60 evrov (odobritev limita znaša najmanj dva odstotka od višine limita) in vodenje računa, ki znaša 50 evrov. Letna obrestna mera je osem odstotkov, kar pri treh tisočakih, če je naše stanje v odobreni višini več čas trajanja limita, znaša 240 evrov. Skupno torej za povišanje z vsemi stroški in obrestmi plačamo 350 evrov več.
In koliko z vsemi stroški preplačamo kratkoročno posojilo v višini treh tisoč evrov za eno leto, za katerega mesečni obrok znaša 257 evrov? Stroški odobritve znašajo okoli 50 evrov, zavarovanje posojila okoli 60 evrov, vodenje posojila in računa 48 evrov, letna obrestna mera je 5,40 odstotka, kar pomeni, da plačamo okoli 88 evrov obresti. Skupno z vsemi stroški najemojemalec posojila v enem letu plača 3246 evrov oziroma ga preplača za sto evrov manj kot v primeru povišanja limita.
A bolj kot razlika med najetjem potrošniškega posojila in povišanjem limita, ki sicer ni nezanemarljiva, je pomembneje že prej omenjeno: posojilo v enem letu odplačamo, limit pa velikokrat v nedogled podaljšujemo. S tem pa si povečujemo stroške.