Četrtek,
10. 2. 2011,
11.23

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 2. 2011, 11.23

8 let, 3 mesece

Hrvaške avtoceste: Nova korupcijska afera

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Hrvaški Večernji list razkriva še eno v vrsti afer v podjetju Hrvatske autoceste (Hac), ki je vredna kar 1,2 milijonov evrov.

Hrvaško gradbeno podjetje Viadukt je za označevanje 2,4 kilometra dolgega odseka avtoceste pri Makarski namesto 668 evrov zaračunalo 323.000 evrov, piše Večernji list, ki razkriva še eno v vrsti afer v podjetju Hrvatske autoceste (Hac). Viadukt je za dela na spornem odseku zahteval še dodatnih 875.000 evrov, kar je Hac tudi plačal. Namesto 2,4 plačali 1170 kilometrov Zagrebški časnik navaja, da je Viadukt namesto 2,4 kilometra, kolikor naj bi jih označil na izvozu Zagvzod 2 na avtocesti Split - Dubrovnik, zaračunal 1170 kilometrov, kar je približno razdalja med Zagvozdom in Carigradom ali Varšavo. Sicer pa so kot redno ceno za kilometer označevanja navedli 276 evrov, poudarja Večernji list. Neodvisni strokovnjaki so za časnik povedali, da je tudi to nerealna cena, ker omenjena dela geodetske ekipe opravljajo za približno 2000 evrov za kilometer. Vendar bi tudi na podlagi te cene Viadukt dobil 66-krat manj denarja, kot so mu plačali v Hacu za 2,4 kilometrov trase, poudarja Večernji list.

Viadukt za dodatna dela zahteval še 875.000 evrov

Ob soglasju za omenjeni posel pa so marca leta 2008 v Viaduktu zahtevali še 875.000 evrov za dodatna dela na omenjenem izvozu.

"Član uprave Haca za gradbeništvo Mario Lovrinčević je 27. marca 2008 podal soglasje Viaduktu za sporna dodatna dela pri gradnji izvoza Zagvozd 2," piše časnik. Opozarja, da Lovrinčević ni zahteval ocene glavnega inženirja, čeprav je v soglasju zapisal, da se tudi strokovnjaki strinjajo z omenjenimi vrednostmi.

Kakšna je bila vloga Lovrinčevića?

Časnik dodaja, da se preiskovalci protikorupcijskega urada posebej zanimajo za vlogo, ki naj bi jo imel Lovrinčević pri pridobivanju denarja iz Haca, ki naj bi potekalo tudi prek podjetja Skladgradnja.

Lovrinčevića so iz Haca odstavili konec leta 2009 zaradi suma, da so večkrat preplačali račune Skladgradnje za barvanje predorov na avtocestah od Zagreba proti Splitu in Reki. Nato je bil tri mesece v priporu, saj so ga, skupaj s še štirimi osebami sumili, da so oškodovali Hac za več kot tri milijone evrov.