Naša vizija je, da bo slovenski turizem leta 2016 v celoti temeljil na trajnostnem razvoju, je izpostavil Marjan Hribar z gospodarskega ministrstva.
V tem obdobju naj bi se devizni priliv iz turizma zvišal z dveh na tri milijarde evrov.
Usmerjeni so predvsem v turizem za višje cenovne razrede
Hribar ocenjuje, da so elementi trajnostnega razvoja tudi naša največja konkurenčna prednost. Kot je poudaril ob predstavitvi strategije razvoja slovenskega turizma 2012-2016, bodo usmerjeni predvsem v turizem za višje cenovne razrede. Število turistov naj bi po viziji strategije raslo za štiri odstotke letno, število nočitev pa za dva odstotka.
Mateja Tomin Vučkovič: Strategija temelji na trajnostnem konceptu razvoja
Soavtorica in urednica strategije Mateja Tomin Vučkovič je izpostavila, da strategija temelji na trajnostnem konceptu razvoja in da bo delo zato temeljilo na treh segmentih, in sicer dvig konkurenčnosti, ugodno poslovno okolje ter učinkovito in inovativno trženje.
Poudarila je tudi ključne ukrepe na poti preseganja dosedanjih ovir razvoja slovenskega turizma. Ti so razvoj turističnih destinacij, ustreznost kadrovske strukture, dvig funkcionalne kakovosti, spodbuda raziskav in razvoja odličnih poslovnih odločitev, spodbujanje inovativnosti, poudarek na lažji dostopnosti Slovenije ter desezonalizacija.
Strategija uokvirja zgodbo o "zeleni turistični izkušnji"
Strategija uokvirja zgodbo o "zeleni turistični izkušnji", je izpostavila direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Maja Pak. Temu sledijo tudi glavne usmeritve razvoja, ki temeljijo na povečanju prepoznavnosti in ugleda Slovenije, koncentraciji promocije na ključnih emitivnih trgih, oblikovanje uspešnih, inovativnih produktov (predvsem na področju skrbi za zdravje, boljše počutje, aktivnih počitnic in doživetij v naravi), krepitvi digitalnega trženja in partnerskem trženju.
"Slovenski turizem bo imel dodatnih pet milijonov evrov, vrzel bo tako praktično izničena"
Ob zmanjšanju proračunskih sredstev za delovanje STO se je organizacija usmerila v iskanje drugih virov. Glede na lani se je namreč priliv iz državnega proračuna zmanjšal s 6,2 milijona evrov na 3,46 milijona evrov. "Slovenski turizem bo imel dodatnih pet milijonov evrov, vrzel bo tako praktično izničena," je poudaril Hribar.