Petek,
8. 6. 2012,
12.29

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 6. 2012, 12.29

7 let, 9 mesecev

Hot@Home - rešitev za zaposlene, ki bi radi delali od doma

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Čeprav je delo doma precej prožna oblika zaposlitve, še vedno od nas zahteva profesionalnost in veliko mero samodiscipline.

V peti skupini smo v okviru projekta MBA Challenge, ki ga organizirata podjetje TSmedia in Cotrugli Business School, definirali problem Mojce R., 33-letne strokovnjakinje na IT področju, ki se v službo in nazaj vsak dan pelje eno uro. V povprečju torej Mojca s prevozom na delovno mesto vsak dan zgubi dve uri svojega časa, ki bi ga lahko izkoristila drugače.

Kaj pa delo od doma? Delo od doma ima kar nekaj prednosti, upoštevati pa je nujno treba tudi negativne lastnosti takega načina dela. Med prednosti spada prihranek časa, če se ne vozimo na delovno mesto v drug kraj. Raziskava, ki so jo izvedli raziskovalci na ameriški univerzi Stanford, potrjuje, da so nekateri zaposleni bolj produktivni, ko delajo od doma. Delno zato, ker si tisti, ki so delali doma, niso vzeli toliko premorov ali niso bili bolniško odsotni, delno pa tudi zato, ker doma ni bilo motečih dejavnikov, kot je na primer večje število ljudi v pisarni, so zapisali v mediju The Atlantic. "Kaj pa pasti dela od doma," razmišlja Mojca. Domača opravila, sostanovalci, ki povzročajo hrup, odsotnost ustreznega delovnega okolja, orodja in opreme. Zagotovo bo nekaj dejavnikov, ki bodo motili njeno delo. "Če se pripravljate na delo od doma, pričakujete veliko prekinitev," piše portal Entrepreneur.com.

Sem primeren/a za tak način dela? Ko je Mojca razmišljala o tem, ali bi bilo delo od doma dobra odločitev, je začela pri sebi. Imam dovolj samodiscipline za tak način dela? Imam doma dovolj prostora? Sem sposobna minimizirati moteče vplive domačega okolja? To so vprašanja, ki si jih je postavila.

V drugem koraku se je Mojca morala prepričati, da je njeno delo oz. delovno mesto sploh mogoče prestaviti v domače okolje. Če narava dela od nas zahteva pogosto in sprotno komunikacijo s sodelavci, delo od doma verjetno ni najboljša odločitev, čeprav za namene komunikacije s sodelavci prek spleta obstaja precej rešitev v obliki spletnih programov. Najbolj znan med njimi je orodje Skype.   Najtežji del: Prepričajmo šefa Ko je Mojca ugotovila, da njen položaj izpolnjuje vse pogoje za delo od doma, je prišel na vrsto verjetno najtežji del, prepričati šefa oz. nadrejenega. V nobenem primeru to ne bo lahka naloga, saj so šefi v glavnem takemu načinu dela manj naklonjeni. Prav tako statistični podatki kažejo, da je v Sloveniji v povprečju manj dela od doma kot v drugih državah EU. Temu gre delno pripisati drugačno korporacijsko kulturo v slovenskih podjetjih, ki je še vedno precej bolj naklonjena prisotnosti na delovnem mestu.

Rešitev: Hot@Home V skupini smo pripravili rešitev Mojčinega problema. To je podjetje Hot@Home, ki se ukvarja z reševanjem vseh problemov, povezanih s prenosom delovnega mesta v domače okolje. Podjetje zaposlenega celovito oceni, ali je v psihičnem smislu dovolj močan za delo od doma, predlaga seznam prilagoditev domačega delovnega okolja, delavca pripravi na izzive takšnega načina dela in mu svetuje, kako naj si organizira delo in nenazadnje, kako je tovrstno idejo najlažje "prodati" svojemu šefu. Podjetje Hot@Home je najboljši vir informacij za delavce, ki razmišljajo o delu od doma.